Bombastický objev dokazuje, že asteroid změnil podmínky na Zemi

Přidat na Seznam.cz

Dopad Yucatánského asteroidu, který před 66 miliony let vedl k vyhubení dinosaurů, umožnil zrod deštných pralesů na Zemi. Vyplývá to z vědecké studie, kterou zveřejnil časopis Science. Experti na základě studia fosilních pylových zrnek a listů z Kolumbie zjistili, že po dopadu kilometr široké skály se typ vegetace v jihoamerických tropických lesích dramaticky změnil.

„Náš tým zkoumal více než 50 000 vzorků zkamenělé pylu a více než 6000 zkamenělin listů z období před dopadem a po něm,“ uvedla spoluautorka studie Mónica Carvalhová ze Smithsonianského ústavu tropického výzkumu v Panamě. Vědci zjistili, že před dopadem obřího asteroidu v oblasti dnešního Yucatánského poloostrova v Mexiku byly běžné jehličnany a kapraďorasty. Po zkázonosném dopadu asteroidu diverzita rostlin poklesla o zhruba 45 procent. Běžné bylo vymírání zejména mezi semennými rostlinami. Lesy se během následujících šesti milionů let obnovili, ale dominovaly jim Kvetoucí krytosemenné.

Struktura tropických lesů se v důsledku této transformace také změnila. Během období pozdní křídy, kdy ještě žili dinosauři, měli jednotlivé stromy v lesích množství prostoru. Jejich horní části se nepřelínali, což umožnilo slunečnímu svitu prodrat se na zem. Po dopadu vesmírného tělesa se v lesích vytvořila silná klenba větví a na zem v důsledku toho dopadalo mnohem méně světla.

Vědci mají pro tuto změnu tři různé vysvětlení. První spočívá v tom, že dinosauři bránily tomu, aby lesy příliš zarůstali, protože se živili rostlinami v nižších vrstvách lesa a šlapaly po nich. Druhá teorie je o tom, že spád popela po dopadu asteroidu obohatil půdu v tropech, což bylo na prospěch rychleji rostoucím krytosemenných rostlin. Třetí vysvětlení uvádí, že mizení jehličnanů vytvořilo příležitost pro převzetí nadvlády květoucími rostlinami. Vysvětlení se podle výzkumu vzájemně nevylučují a všechny mohly přispět k výsledku, čeho jsme dnes svědky. „Poučení z toho je takové, že při rychlých narušeních se tropické ekosystémy nejen obnoví. Jsou nahrazeny a ten proces trvá opravdu dlouho,“ poznamenala Carvalhová.