Boltovým odchodem do důchodu atletika trpí. Kdo se stane novou globální hvězdou?

Přidat na Seznam.cz

V letech 2008 až 2016 měla světová atletika mediální žně. V té době totiž kraloval sprintům Jamajčan Usain Bolt, který dokázal přilákat i ty sportovní fanoušky, kteří se zas tolik o atletiku nezajímali. Bolt měl totiž sportovní i lidské charisma, které bylo založeno nejenom na úžasných výkonech podpořených překonanými rekordy, ale i na šoumenství, které předváděl před startem jakékoliv disciplíny, ale i v cíli (kam zpravidla dobíhal jako první).

I fotbaloví fandové byli ochotni na těch několik desítek sekund přepnout z Ligy mistrů na mítink Golden League, aby viděli běžet tohoto fenoména. A proto když v roce 2017 ukončil kariéru, jakoby, s trochou nadsázky, přestala atletika existovat…

Atletičtí činitelé si od té doby lámou hlavu, kdo by mohl jamajský expres nahradit. Jenže ono to nejde jen tak uměle. Je ale pravda, že tu je několik úžasných atletů, kteří by se alespoň trochu svojí slávou mohli přiblížt Boltovi. Pojďme si je představit:

Armand Duplantis: Když Ukrajinec Sergej Bubka v roce 1994 přeskočil šest metrů, bylo to vnímáno jako „skok do nebe“, natož když pak postupně své výkony vylepšoval, až se zastavil v roce 1994 na výšce 614 cm. V tu chvíli to vypadalo, že se těžko najde někdo, kdo bude schopen atakovat Ukrajincovy výkony. Avšak o deset let později už Francouz Renaud Lavillenie přeskočil v hale metu 616 cm. Ale ani to se nestalo nepřekonatelnou ćifrou. Na atletickém nebi se objevil mladý Švéd Armand Duplantis, který už dokázal v hale skočit neuvěřitelných 620 cm a to je mu teprve 22 let!

Karsten Warholm: Atletický svět v současných letech vzhlíží k evropskému severu. Po Švédu Duplantisovi se v posledních letech velmi výrazně prosazuje i Nor Warholm. Zpravidla bývají sprinterské tratě (můžeme mezi ně zařadit s klidem i čtvrtku) doménou černošských závodníků. Proto bylo jako zjevení, když dokázal rodák z Ulsteinviku překonat před dvěma lety světový rekord na 400m překážek.

Fred Kerley: Novým králem na stovku je tento Američan. Na probíhajícím mistrovství světa zaběhl čas 9,86 sekundy. Sprinter z USA je fenomenální v tom, že patří mezi tři atlety, kteří dokázali běžet 400m pod 44 vteřin, 200m pod 20 sekund a 100m pod deset vteřin. Podaří se mu v některé z těchto disciplín i vylepšit světový rekord?

Erriyon Knighton: Je však možné, že světový rekord na 200m nakonec překoná spíše tento 18letý mladík, též ze Spojených států Amerických. Vždyť už ve svých juniorských letech má lepší časy než míval osmnáctiletý Bolt!

Zdroj: redakce, Instagram, Facebook