Bojové vozidlo M2/M3 Bradley je lovcem ruských tanků. O jaký stroj se jedná?

Přidat na Seznam.cz

Bojové vozidlo M2 a M3 Bradley je lehce obrněné, plně pásové transportní vozidlo, které poskytuje mobilitu v terénu, palebnou sílu a ochranu před dělostřeleckou palbou a palbou z ručních zbraní.

Disponuje dostatečnou pohyblivostí v terénu, aby dokázalo držet krok s hlavním bojovým tankem M1 Abrams, palebnou silou na střední a dlouhé vzdálenosti schopnou porazit jakékoli vozidlo na bojišti, a je dostatečně pancéřováno, aby chránilo posádku před hrozbami dělostřelectva a ručních zbraní. Bradley je schopen se přiblížit k nepřátelským silám a ničit je při podpoře bojových operací pěchoty.

Rodina bojových vozidel Bradley se v současnosti skládá ze dvou vozidel: M2 a M3. Stejně jako u svého předchůdce, rodiny M113, bude Bradley nakonec platformou pro širokou škálu podpůrných vozidel.

Pěchota může bojovat zevnitř vozidla pomocí upravených pušek M-16 umístěných v palebných otvorech nebo může z verze M2 sesednout a bojovat přímo. Vozidlo je vyzbrojeno 25mm kanónem, účinným proti většině obrněných cílů, a raketou TOW, účinnou proti lehce obrněným cílům až do maximálního dostřelu 3 750 metrů.

Bradley A2 ODS obsahuje vylepšení zjištěná po operaci Pouštní bouře, včetně laserového dálkoměru, globálního polohového a navigačního systému a vylepšeného zařízení pro vidění řidiče.

Volitelná konfigurace Appliqué poskytuje situační přehled prostřednictvím počítačového systému Force XXI Battle Command Brigade and Below (FBCB2) Appliqué.

Bradley A2 ODS je vybaven 25mm kanónem Bushmaster a raketovým systémem TOW, který přináší zvýšenou smrtící schopnost a přesnost, zejména v nejnáročnějších podmínkách bojiště.

Výrobce: BAE Systems

Motor: Motor: Cummins VTA-903T diesel

Výzbroj: 25mm kanón M242; protitanková střela TOW; 7,62mm kulomet M240C

Posádka: Posádka: 3 členové, 6členné pěší družstvo

Dosah: 1,5 m, 2,5 m, 3,5 m

Rychlost: 66 km/h

Zdroj: military.com, redakčně upraveno