Barva spermatu – co jaká znamená? Barva spermií a vliv na plodnost

Přidat na Seznam.cz

Barva spermatu může znamenat mnoho věcí – bohužel včetně nemocí. Sperma je obvykle bílé nebo bílošedé. Toto je normální barva spermií – průhledné, hnědé nebo zelené spermie mohou signalizovat onemocnění, kvůli kterým bychom měli navštívit svého lékaře. Co vypovídá barva spermií o našem zdraví ? Tím se zaobírá web smarterhealth.sg.

Barva spermií – záleží na ní? Někdy si muž může všimnout, že se barva jeho spermatu mění – je jiná než obvykle: žlutá, zelená, hnědá nebo průhledná. Je důležité si uvědomit, že barva a hustota spermatu závisí na stravě muže , jeho sexuální aktivitě, věku, zdravotním stavu. Za normální barvu spermií se považuje bílá, bílošedá nebo dokonce lehce nažloutlá.

Sperma má želatinovou konzistenci. Má zásaditou reakci, pH 7,2, protože za takových podmínek se spermie mohou pohybovat. Želatinová konzistence spermatu není důvodem k obavám. Znepokojovat by vás měla změna barvy spermatu na zelenou nebo hnědou. Proč? Co znamená tato barva spermatu?

Zelená barva spermatu
Zeleně zbarvené sperma může znamenat kapavku nebo bakteriální infekci v močovém měchýři.

Hnědá barva spermatu
Hnědá barva spermií (také růžová, červená, hnědá) znamená, že došlo ke krvácení v reprodukčním systému muže. Růžové sperma značí čerstvé krvácení, zatímco hnědé sperma značí již hojící se ránu. Obvykle se krvácení týká prostaty (může být podrážděná nebo prostě praskla žíla). Dlouhodobé potíže mohou naznačovat rozvíjející se rakovinu prostaty. Na druhou stranu tmavě zbarvené spermie jsou indikací k návštěvě urologa.

Žluté sperma
Je to také přirozená barva spermatu, ale pouze v případě, že má lehce nažloutlou barvu. Intenzivní žlutá barva je však již důvodem k obavám. Žluté zbarvení spermií znamená, že v oblasti genitálií je infekce. Může se jednat o zánět varlat, onemocnění prostaty – k tomu je však nutné konzultovat s urologem.

Průhledné sperma
Jedná se vlastně o neškodný příznak – objevuje se u mužů, kteří často provozují sex a masturbují. Nedostatek barvy jednoduše znamená, že semenný váček a prostata nestíhají produkovat spermie.

Barva spermií a plodnost
Bohužel průhledné sperma je málo hodnotné – z hlediska obsahu spermií je velmi nízké, takže plodnost muže je nízká. Kvalita spermií se snižuje s každým pohlavním stykem – spermiím prostě trvá, než se vytvoří. Proto se párům, které se snaží o dítě, doporučuje mít pohlavní styk každé 2-3 dny.

Sperma – složení
Je důležité vědět, že sperma se neskládá pouze ze spermií. Ve skutečnosti v něm můžeme najít mnoho látek, mimo jiné.

Zdroj: smarterhealth.sg