Asteroid poletí kolem Země. Bude blíže než měsíc

Přidat na Seznam.cz

Tento týden proletí ve velmi těsné blízkosti Země asteroid pojmenovaný NASA jako 2021 CO. Objekt putuje sluneční soustavou úžasným tempem přes 41 000 kilometrů za hodinu. Asteroid bude blíže naší planetě než Měsíc. Podle odhadů vědců je vesmírná hornina velikostí srovnatelná s brazilskou sochou Krista Spasitele z Rio de Janeira.

Americká kosmická agentura (NASA) uvádí, že asteroid je dlouhý 32 metrů a letí k nám závratnou rychlostí 11,6 km / s ve vzdáleností 0,9 od měsíce.

Objekt má projít kolem Země 11. února ve vzdálenosti asi 384 tisíc kilometrů.

To znamená, že asteroid projde kolem Země méně než 384 000 metrů daleko. NASA asteroid klasifikovala jako „objekt blízký Zemi“ – tento termín se používá k popisu nebeských těles obíhajících kolem Země, která jsou od naší planety vzdálena méně než 1,3 vzdálenosti měsíce.

Hrozí nebezpečí?

Vědci si však nemyslí, že vesmírná hornina nepředstavuje pro Zemi nějakou hrozbu. I kdyby došlo ke kolizi s naší planetou, nevedlo by to k vážnému poškození.

Podobně velký meteorit padl v roce 2014 poblíž Čeljabinsku v Rusku a způsobil škody na více než 7 000 budov, více než 1400 lidí bylo zraněno, většinou zraněno skleněnými střepy z rozbitých oken.