Antikoncepce pro muže. Vyzkoušeli byste ultrazvukovou vanu na varlata?

Přidat na Seznam.cz

Vana na varlata COSO získala mezinárodní ocenění James Dyson Award, které se uděluje za design a inženýrství. Nyní mužský antikoncepční prostředek postoupí do závěrečné mezinárodní fáze soutěže, píše portál iflscience.com.

Zařízení s názvem „COSO“, které vytvořila německá absolventka designu Rebecca Weissová, je popisováno jako „ultrazvukové, reverzibilní a bezhormonální antikoncepční zařízení pro muže k domácímu použití“.

Podstata spočívá v tom, že uživatel roztáhne nohy, vezme varlata a umístí je do elegantně vypadajícího zařízení poté, co je naplní vodou a zahřeje na požadovanou teplotu. Varlata jsou poté na několik minut vystavena ultrazvuku, aby se potlačila spermatogeneze, což má zabránit oplodnění ženského vajíčka. Účinnost tohoto řešení již byla potvrzena studiemi.

Weissová přišla s nápadem na mužskou antikoncepci poté, co jí zdravotní stav nedovolil pokračovat v užívání pilulek. „Asi před rokem mi byl diagnostikován předstupeň rakoviny děložního čípku kvůli antikoncepci v podobě pilulky,“ uvedla vědkyně v rozhovoru pro Dyson Awards.

„Poté už hormonální antikoncepce nepřipadala v úvahu. Když jsme s partnerem hledali alternativní metodu, zjistili jsme, že mužské antikoncepce je nedostatek. Proto jsem se v rámci své diplomové práce v oboru průmyslový design na Technické univerzitě v Mnichově rozhodla zabývat se vývojem nového přístupu k antikoncepci pro muže.“ – vysvětluje Weissová.

Weissová pracovala s mladými muži v designérských workshopech, aby zjistila, co by od takového zařízení očekávali, a také aby pomohla vyvinout ergonomii varlat. Po získání německé ceny Jamese Dysona nyní plánuje otestovat proveditelnost zařízení a získat finanční prostředky na klinické zkoušky.

Zdroj: Dyson Awards, iflscience.com