Alkohol špatné vzpomínky neléčí, ale zafixuje je v paměti

Přidat na Seznam.cz

Lidé často pijí alkohol, aby zapomněli na nepříjemné události. Vědci ze Spojených států však tvrdí, že silnější nápoje mají opačný účinek a vzpomínky se pouze zhorší, nevyjdou z hlavy a zafixují se v paměti.

Odborníci našli potvrzení, že alkohol neléčí minulost, na kterou bychom raději zapomněli. Když je člověk v alkoholovém opojení, mozek mu nepříjemné události vryje do paměti ještě silněji. Tento trend je způsoben tím, že nervové buňky v opilém těle zesílí. Propojují různé oblasti mozku a jsou zodpovědné za to, jak člověk reaguje na zážitky a strachy.

Lidé, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou, se často cítí vystresovaní nebo vyděšení, i když jim nehrozí nebezpečí. Zotavení často neznamená zapomenout na prožité trauma, ale naučit se nemít špatné fyzické a emocionální reakce na vzpomínky.

Alkohol se však pro trpící stává běžnou útěchou, protože tato látka snižuje vědomí, pomáhá při nespavosti a umožňuje inhibovaným lidem se socializovat.

Podle amerického ministerstva pro záležitosti veteránů mají lidé, kteří utrpěli trauma, častěji než ostatní problémy s alkoholem. Odhaduje se, že 60 až 80 procent lidí s posttraumatickou stresovou poruchou pije jako způsob samoléčby.

Pokud se chce člověk zbavit depresivních vzpomínek, měl by užívat speciální léky, které mu neurolog předepíše. Pozitivního účinku lze navíc dosáhnout po návštěvě psychologa. 

Organizátoři studie argumentují tím, že čím více člověk pije, tím více ho utlačují špatné vzpomínky. Ve zvláštní rizikové skupině jsou podle vědců lidé, kteří zažili silný stres a šok. Tato kategorie může pociťovat záchvaty paniky a úzkosti i v běžných situacích, kdy není důvod k vzrušení.

Zdroj: dailymail.co.uk, hopkinsmedicine.org