AK-47 Kalašnikov: Střelná zbraň, která zabila více lidí než jakákoli jiná zbraň

Přidat na Seznam.cz

Možná si jako první vzpomenete na atomovou bombu, která podle odhadů zabila až 200 000 lidí, když Spojené státy v roce 1945 svrhly dvě na japonská města Hirošimu a Nagasaki. Jiná zbraň má však na svědomí mnohem více obětí, až miliony. Je to útočná puška Kalašnikov, obecně známá jako AK-47.

Původně byla vyvinuta v utajení pro sovětskou armádu a do dnešního dne bylo vyrobeno odhadem 100 milionů kusů AK-47 a jejích variant. Tato zbraň se nyní nachází po celém světě.

Kalašnikovův vynález

Rus Michail Kalašnikov vynalezl zbraň, která nese jeho jméno, v polovině 20. století. Kalašnikov se narodil 10. listopadu 1919 a za druhé světové války byl tankovým mechanikem v sovětské armádě. Během německé invaze do SSSR v roce 1941 byl zraněn.

Poté, co na vlastní oči viděl bojovou převahu, kterou poskytovaly střelné zbraně Německa, se Kalašnikov rozhodl vyvinout lepší zbraň. Ještě v armádě vytvořil několik návrhů, které prohrály s konkurencí, než nakonec vyrobil první AK-47.

Kalašnikovův návrh jeho prvního samopalu AK-42

Název Kalašnikovova největšího vynálezu znamená Automat Kalašnikova 1947, tedy rok, kdy byl poprvé vyroben.

V roce 1949 se AK-47 stal útočnou puškou sovětské armády. Zbraň, kterou později převzaly i další státy Varšavské smlouvy, se rychle rozšířila po celém světě a stala se symbolem revoluce v tak vzdálených zemích, jako je Vietnam, Afghánistán, Kolumbie a Mosambik, na jehož vlajce se nachází v popředí.

Během svého dlouhého života Kalašnikov svůj klasický design dále vylepšoval. V roce 1959 zahájil výrobu svého modelu AKM, který nahradil frézovaný závěr AK-47 závěrem z lisovaného kovu, čímž se stal lehčím a levnějším na výrobu. Vyvinul také samopal PK s nábojovým zásobníkem. Modifikované AK-47 se stále vyrábějí v zemích po celém světě.

Proč byla útočná puška AK-47 tak revoluční?

Je relativně levná na výrobu, krátká a lehká na nošení, snadno se používá a má malý zpětný ráz. Může se také pochlubit legendární spolehlivostí v drsných podmínkách od podmáčených džunglí po písečné bouře na Blízkém východě, v extrémním chladu i horku.

Vyžaduje také relativně malou údržbu. To vyplývá z jeho velkého plynového pístu a velkých vůlí mezi pohyblivými částmi, které pomáhají zabránit jeho zasekávání.

Kalašnikov se rád chlubil tím, že tato puška je lepší než americká vojenská puška M-16. „Během vietnamské války,“ řekl v rozhovoru v roce 2007, „američtí vojáci zahazovali své pušky M-16, aby sebrali mrtvým vietnamským vojákům AK-47 a náboje do ní. A slyšel jsem, že američtí vojáci v Iráku ji používají poměrně často.“

Nejrozšířenější střelná zbraň na světě se také dobře hodí ke zločinu a terorismu. Únosci rukojmí, kteří v roce 1972 vtrhli do olympijské vesnice v Mnichově, byli vyzbrojeni kalašnikovy. Díky životnosti 20 až 40 let lze zbraně AK snadno přemístit a znovu použít.

Dnes se světové ceny často pohybují ve stovkách dolarů, ale některé AK-47 lze pořídit již za 50 USD (1200 Kč). Obrovská celosvětová výroba této zbraně, zejména v zemích s nízkými náklady na pracovní sílu, srazila ceny dolů.

Vlajka Mosambiku

Na vlajce Mosambiku je vyobrazen AK-47 s připevněným bajonetem, který má symbolizovat obranu a ostražitost.

Kalašnikovův odkaz

Za svou práci udělil Sovětský svaz Kalašnikovovi Stalinovu cenu, Rudou hvězdu a Leninův řád. V roce 2007 prezident Vladimir Putin vyzdvihl útočnou pušku Kalašnikov jako „symbol tvůrčího génia našeho lidu“.

Kalašnikov zemřel jako národní hrdina v roce 2013 ve věku 94 let.

Po většinu svého života Kalašnikov odmítal pokusy svalit na něj vinu za obrovské množství zabití a zranění způsobených jeho vynálezem. Trval na tom, že jej vyvinul pro obranu, nikoli pro útok.

Když se ho v roce 2007 reportér zeptal, jak může v noci spát, odpověděl: „Spím dobře. Za to, že se nedokážeme dohodnout a uchylujeme se k násilí, mohou politici.“

V posledním roce svého života však Kalašnikov možná prožil změnu názoru. Napsal dopis hlavě ruské pravoslavné církve: „Bolest v mé duši je nesnesitelná. Stále si kladu stejnou neřešitelnou otázku: Pokud moje útočná puška připravila lidi o život, znamená to, že jsem zodpovědný za jejich smrt.“

Je to věčná debata: Co zabíjí? Zbraně, nebo ti, kdo je nosí? Na konci dopisu se podepsal: „otrok Boží, konstruktér Michail Kalašnikov“.

Zdroj: scitechdaily.com, dogswar.ru