Filmy budeme moci sledovat levněji. Netflix jde s cenami dolů

Přidat na Seznam.cz

Streamovací služba hledá cenovou výhodu. Několik, zhruba 30, vybraných zemí získává levnější předplatné Netflixu, v některých případech o více než polovinu, uvedl webový portál Computer Bild.

Netflix snižuje ceny svého předplatného streamování v mnoha zemích. Některé předplatné Netflixu přitom v některých státech zlevní o více než polovinu. Snížení cen se týká především zemí v Africe, Latinské Americe, Asii a na Blízkém východě, streamovací služba však zlevní také v jihovýchodní Evropě, například v Chorvatsku, Slovinsku a Bulharsku.

Samotný Netflix nechtěl snížení cen podrobněji potvrdit, listu Wall Street Journal však sdělil, že v některých zemích byla struktura cen upravena. Například v Malajsii oznámil tamní účet Netflixu na Twitteru tento týden snížení ceny základního tarifu z 35 na 28 ringgitů (ekvivalent 176 Kč na 141 Kč), tedy o 20 %. V jednotlivých zemích se však toto zlevnění liší a netýká se ani všech plánů.

Snížení ceny v rozporu s trendem v odvětví

Podle pozorovatelů trhu jde snížení cen společnosti Netflix proti současnému trendu v odvětví streamování. V době oznámení posledních čtvrtletních čísel, kdy Netflix překvapil z hlediska příjmů a hospodařil s malým čistým ziskem, manažeři Netflixu ještě hovořili o zvyšování cen. Spolušéf Netflixu Greg Peters uvedl, že společnost hledá místa, kde by mohla zvýšit ceny, aby mohla více investovat do obsahu.

Netflix zároveň více omezuje sdílení účtů, což by vedlo k většímu počtu zrušení, ale vyšším příjmům. Netflix v poslední době dosahuje růstu příjmů také díky svému plánu streamování s reklamou. Předplatné s reklamou se Netflixu zatím příliš nedaří, ale pro Netflix a jeho inzerenty je dokonce výnosnější než běžné placené předplatné, alespoň to tvrdí Netflix. V roce 2023 bude dopad ještě malý, ale pomalu poroste, tvrdí.

Téměř 5 % všech předplatných Netflixu je levnějších

Netflix je v současnosti dostupný ve více než 190 zemích a na konci roku 2022 měl přibližně 230 milionů předplatitelů. Podle pozorovatelů trhu z Ampere Analysis se očekává, že snížení cen využije více než 10 milionů z nich. V Evropě se nové ceny týkají Albánie, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Černé Hory, Rumunska, Srbska a Slovinska.

Cena akcií Netflixu se po oznámení snížení mezinárodních cen propadla o téměř 5 %, ale odpoledne se zotavila, takže včerejší obchodní den uzavřela s minusem necelého jednoho procenta.

Zdroj: computerbild.de, wsj.com