Dovednosti schopného startupisty: Úspěch nespadne z nebe

Přidat na Seznam.cz

Pokud disponujete skvělými komunikačními nebo technickými schopnostmi, první předpoklad rozběhu zajímavého projektu je na světě. Pokud máte kombinaci obou, jste na tom ještě lépe. Co všechno by měl mít v sobě člověk, který přemýšlí o startupu?

Trendy naznačují, že rok 2020, možná i ty následující, budou patřit především rapidně se vzmáhající oblasti e-commerce. Trefou do černého by mohl být i startup zaměřený na finanční technologie či bezpečnost (nejen) internetového světa. Velké očekávání jsou i na poli vzdělávání a rovněž FoodTechu. Jednoduše řečeno, ve sféře, kde vše závisí na tom, jak se co produkuje, prodává a servíruje.

 1. Jasná vize
  Základem úspěchu je mít jasnou vizi o tom, co chceme svým projektem dosáhnout a především, jakým způsobem ho plánujeme docílit. Důležité je mít při výstavbě svého startup modelu i otevřená zadní dvířka v oblastech, které jsou před samotným začátkem sporné. Prototyp startupu by měl mít jasnou a srozumitelnou strukturu.
 2. Znalost webových aplikací
  Jedním z hlavních předpokladů dnešní doby je ovládat technické znalosti. Pokud vám nic neříkají zkratky HTML, CSS a jim podobné, měli byste si k sobě přitáhnout někoho, kdo jim dokonale rozumí. V technologicky řízeném světě jsou totiž znalosti internetu, online marketingu a aplikací v mnoha oblastech skutečnou alfou a omegou.
 3. Sázka na skutečný problém
  Moderní startup už není jen o vylepšení toho, co známe. Lidé, kteří si vytipují skutečný problém nebo díru na trhu, mají větší šanci uspět, než ti, co si startup založí jen proto, aby byli cool. Vždy je lepší vymyslet něco zcela nového, nebo se snažit o „zlepšováky“ už fungujícího startupu.
 4. Poznání svého stropu
  Je velmi dobré, pokud si někdo věří a srší z něj sebevědomí. Ještě lepší však jsou na tom všichni ti, které nezlomí první neúspěch. Kritické rozhodnutí sebou nejednou přinášejí vabank a právě hra o všechno může mnohým přinést vytoužené ovoce. Na opačném pólu se nacházejí podnikatelé, kteří nedokážou odhadnout, kdy je jejich projekt odsouzen na prohru a zbytečně mrhají svým časem i penězi.
 5. Peníze pod drobnohledem
  Ať už vaše peníze směřují kamkoli, vždy je nutné mít pod kontrolou. Schopnost spočítat své příjmy, výdaje či ovládat základní účetní schopnosti, pomohou nadějným startupům vybudovat pevnější základy.
 6. Být expertem s otevřenýma očima
  Víra ve vlastní schopnosti a úsudek je důležitým faktorem. Pokud k tomu přidáte i výborné komunikační schopnosti, zodpovědnou, ale korektní správu svých podřízených, jste na dobré cestě. I přes perfektním znalosti by však šikovný podnikatel měl stále přijímat a absorbovat nové trendy. Pravda je taková, že myšlenka, která nás posune dál, může přijít jako blesk z čistého nebe. Dokonce i z nečekaného zdroje.