5 málo známých látek, které nás mohou učinit chytřejšími a posílit náš mozek

Přidat na Seznam.cz

Před časem jsme hovořili o neuvěřitelných vlastnostech hořčíku v boji proti úzkosti a zlepšování kognitivních funkcí.

Dnes budeme pokračovat v našem přehledu o živinách mysli. Zde je 5 málo známých látek, které by nás mohly učinit chytřejšími a posílit mozek. Samozřejmě pokud je užíváme způsobem a v množství doporučeném lékaři.

Rhodiola Rosea a acetyl-L-karnitin
Rhodiola Rosea je rostlina známá také jako „zlatý kořen“, která roste v chladnějších oblastech severní polokoule. Mnoho lidí ví, že se dá použít ke stabilizaci nálady a snížení únavy. Vědecké studie však prokázaly, že extrakt z něj zlepšuje také koncentraci a výkonnost mozku. Rhodiola se navíc snadno pěstuje a může našim balkonům dodat noblesu.

Acetyl-L-karnitin je aminokyselina, kterou si naše tělo vyrábí samo a která má důležité účinky na metabolismus. Ale nejen to. Nedávný výzkum některých vědců potvrdil, že tato látka stimuluje učení a zabraňuje některým degenerativním onemocněním. Pokud jich máme nedostatek, můžeme je přijímat prostřednictvím doplňků stravy nebo zvýšením množství masa ve stravě. Červené maso a ryby ho obsahují hodně.

5 málo známých látek, které by nás mohly učinit chytřejšími a posílit náš mozek: Bacopa Monnieri, Cordyceps sinensis a Uperzin A
Z Bacopa Monnieri, vytrvalé rostliny, která se vyskytuje po celém světě, se vyrábí extrakt, který je skvělý pro posílení mozku. Listy jsou bohaté na antioxidanty a protizánětlivé látky, které působí přímo na neurony. Zejména na ty v hipokampu, které jsou zodpovědné za dlouhodobou paměť.

Cordyceps sinensis, známý také jako housenice, pochází z Tibetu. Tato houba obsahuje více než dvacet bioaktivních složek. Pro mozek jsou nejdůležitější nukleosidy, prvky, které chrání mozkové buňky a zpomalují jejich stárnutí.

Zůstaňme v Asii a promluvme si o uperzinu A, látce, která se nachází v listech rostliny Huperzia serrata. Uperzin A má zásadní funkci pro kognitivní procesy: blokuje odbourávání acetylcholinu, látky zodpovědné za paměť a koncentraci.