3 nejvíce přeceňované osobnosti na planetě

Přidat na Seznam.cz

O Alexandru Velikém je známo, že to, co ho dělalo mnohem lepším než všechny ostatní dobyvatele, nebyla velikost jeho říše. Nebyla to jeho síla ani inteligence. Je to tím, že dal svým nepřátelům šanci vzdát se, než je zmasakroval a prodal jejich ženy a děti do otroctví. Dalo mu to pověst relativně osvíceného chlapa.

Hrdinové naší doby už meče nenosí. Neskládáme epické básně o jejich slavných bitvách. Dnes píšeme titulky. Pokud chcete být dnes virální, jako to udělal Homer kolem roku 800 př. N.l., napíšete něco o jednom ze světových mega-miliardářů. Vysvětlíte nějaké malé tajemství o jejich úspěchu, například to, jak se neuvěřitelně rychle učí nebo jak jsou dobří v jednání s lidmi, i když jsou to často ve skutečném životě neuvěřitelní kreténi. Napište to správným způsobem a máte hit.

Lidé milují čtení těchto článků z jednoho prostého důvodu: chtějí být jako člověk, o kterém čtou, a díky těmto článkům to vypadá nesmírně jednoduše. Pokud dokážete vysvětlit takzvané tajemství úspěchu někoho takovým způsobem, aby to vypadalo jednoduše a snadno, pak pohladíte ego čtenářů. Umožníte jim vidět se v rockové hvězdě, kterou každý zbožňuje.

Tito miliardáři samozřejmě zřídka prokazují vlastnosti, které jim připisujeme, a tyto vlastnosti rozhodně nejsou tajemstvím jejich úspěchu. Pokud jste sledovali posledních několik tisíc let západní civilizace, nejmocnější lidé na světě nejsou milí. Nejsou fér. Nehrají podle pravidel. Jsou brutální. Podvádějí. Často jsou prostě na správném místě ve správný čas a využívají to ve svůj prospěch, často na účet ostatních. Zde jsou tři příklady:

Steve Jobs
Steve Jobs nevynalezl počítač. Vynalezl ho Steve Wozniak. Také nevynalezl smartphone nebo dotykové obrazovky. Tyto technologie již existovaly. Jobs ve skutečnosti téměř zastavil Apple od vydání prvního iPhonu. Skrytý tým jej vyvinul v naprostém utajení, aby se vyhnul jeho žíravé skepsi. Dalo by se tedy říci, že iPhone vznikl navzdory Jobsovi, ne kvůli němu.

Steve Jobs byl po většinu svého života také docela obrovským kreténem, ​​nejen ke svým zaměstnancům. To on opustil svou rodinu a nutil svou dceru vyrůstat bez otce. Celé roky popíral své otcovství, a to i poté, co to dokázaly testy DNA. Když ho přišla navštívit na smrtelné posteli, řekl jí, že voní jako toaleta.
Steve Jobs nezemřel jen na rakovinu. Zemřel na extrémně léčitelnou formu rakoviny, protože odmítal vědu a rozhodl se pro alternativní medicínu a čištění džusem. Jeho fanoušci o tom neradi slyší, protože to dělá jejich hrdinu trochu hloupým. Pravda je, že Silicon Valley přeměnila Steva Jobse na svatého.

Elon Musk
Elon Musk nám slibuje cenově dostupný elektromobil již více než deset let. Díky tomuto slibu získává miliardy dolarů daňových úlev a počáteční kapitál, zatímco aktivně podkopává veškeré zelené projekty, které vidí jako hrozbu pro své vlastní podnikání. V zásadě je to největší příklad firemního freeloadingu, jaký si dokážete představit.
Pokud by to nestačilo, Musk propouští nepostradatelné zaměstnance, kdykoli požádají o lepší plat nebo o zacházení jako s člověkem. Musk začíná spory s lidmi přes Twitter.
Elon Musk řekl své první manželce: „Jsem alfou tohoto vztahu“ v den jejich svatby. Strávil dalších několik let bagatelizováním její kariéry a požadováním, aby odložila své vlastní profesionální cíle stranou, aby se mohla vydávat za dokonalou manželku.

To, co svět na Elonu Muskovi obdivuje, není jeho inteligence ani svědomí životního prostředí. Je to jeho ego, prosté a jednoduché. Miliony mužů vzhlížejí k Elonu Muskovi, protože jeho obscénní bohatství mu umožňuje dělat a říkat, co chce, bez následků. Jedním tweetem může poslat cenu akcií a aktiv, jako je bitcoin dolů nebo nahoru. To je to, co lidé chtějí.

Jeff Bezos
Stejně jako naši první dva miliardáři je Jeff Bezos nechvalně známý zneužíváním svých zaměstnanců a vytvářením toxického a nepřátelského pracovního prostředí. Bezos vede mistrovskou kampaň s veřejností, která zákazníkům umožňuje věřit, že Amazon úplně neničí životní prostředí nebo že své zaměstnance doslova nepřepracovává k smrti.
Navzdory nedávným závazkům společnosti Amazon zachránit svět, její uhlíková stopa vzrostla od začátku pandemie o 15 procent. V nejlepším případě to budou miliardy, které Bezos utratí za částečnou nápravu škod, které způsobil.
Pokud by to nestačilo, Bezos a jeho společnost používají optimalizace, aby zlevnili mzdové náklady a vyhnuli se daním. Samotný Bezos neplatí téměř nic na státní dani z příjmu.
Bezos je také rozvedený. Zdá se, že se zde objevuje vzorec mezi nejbohatšími muži planety a jejich vztahy. Zdá se, že ženy kolem sebe neudrží příliš dlouho.

Možná je to v tom, jak zacházejí s lidmi.