10 vlastností skvělého otce. Máte je také?

Přidat na Seznam.cz

Dobrý otec má v životě dítěte velký význam. Je pilířem síly, podpory a radosti. Jeho práce je nekonečná a někdy nevděčná. Ale nakonec se to projeví na zdravých a dobře přizpůsobených dětech, které vychovává. Dobrý otec své děti miluje, ale nenechá jim všechno projít. Možná neschvaluje prohřešky svých dětí a používá tvrdou lásku, aby dokázal, že má pravdu, ale činí tak silou svých slov.

Dobrý otec si uvědomuje, že jeho děti jsou lidé a že dělání chyb je součástí dospívání. Neuvážené utrácení peněz, drobné nehody, první opilost, dokonce i randění s pochybnými lidmi jsou rituály přechodu a dobrý otec si to uvědomuje. Dává však jasně najevo, že opakovanou nezodpovědnost nebude tolerovat.

Učí své děti vážit si věcí

Dobrý otec nikdy nedovolí, aby jeho děti považovaly to, co mají, za samozřejmost. Od jídla na stole až po dobré vzdělání, které platí, dobrý otec své děti přiměje vidět hodnotu ve všem, co mají. Požádá své dítě, aby si našlo práci, která by mu pomohla zaplatit část jeho prvního auta, a najde si čas, aby mu názorně ukázal, jak důležité je dobré vzdělání. Nedovolí svým dětem, aby se k němu chovaly jako k bankomatu. Místo toho učí své děti vážit si důležitých nákupů.

Je otevřený

Dobrý otec chápe, že doba, lidé a vkus se v průběhu let mění, a nesnaží se udržovat nějaký zlatý standard své doby. Jinými slovy, dovoluje svým dětem, aby byly lidé své doby.

Přijímá, že jeho děti nejsou úplně stejné jako on

Každý člověk je jiný a otec to dobře ví. Nebude očekávat, že jeho děti budou žít stejný život jako on a dělat stejnou práci. Respektuje také jejich hodnoty a názory, pokud neškodí rodině nebo někomu jinému.

Tráví kvalitní čas se svými dětmi

Táta se umí se svými dětmi také bavit, bere je na hry, do kina a podporuje jejich sport, koníčky nebo aktivity tím, že se jim věnuje a zajímá se o ně. Najde si čas na to, aby svým dětem naslouchal a dobře a nenuceně si s nimi popovídal. Najde si také čas, aby jim pomohl s domácími úkoly, a to každý večer, pokud je to nutné.

Jde příkladem

Dobrý otec je nad staré krédo „dělej, co říkám, ne co dělám“. Nebude kouřit, pokud nechce, aby jeho děti kouřily, a rozhodně nebude hodně pít. Učí je řešit konflikty s členem rodiny i s ostatními tím, že je pevný, ale zároveň rozumný.

Dobrý otec jim také názorně ukazuje důležitost náklonnosti tím, že před nimi vyznává lásku jejich matce. A nebude se s ní v jejich přítomnosti hádat. Celkově se drží hodnot, které by chtěl, aby jeho děti následovaly.

Je jim oporou a je jim věrný

I když je možná fotbalový fanatik, pokud jeho dítě nesdílí jeho lásku ke hře, akceptuje to.

Dobrý otec je také veřejným obhájcem svých dětí, který se jich v případě potřeby zastane. Čeká na soukromí, aby mohl udělovat kázeň. Jako záchranná síť je dobrý otec také osobou, na kterou se jeho děti obracejí, když se něco nepovede.

Podporuje své děti

Otec chce, aby jeho děti byly co nejlepší, a dává jim výzvy, které jim pomáhají růst jako lidským bytostem. To znamená, že jim dává určitou volnost, aby samy čelily neúspěchům a řešily konflikty.

Pokud otec chce, aby jeho děti převzaly rodinnou firmu, naučí je, jak ji udržet v rozkvětu, pokud je to cesta, kterou se chtějí vydat.

Učí své děti lekcím

Od toho, že je učí, jak se holit, až po to, že je povzbuzuje k ohleduplnosti, formuje otec své děti v dobře situované členy společnosti. Zejména je učí správné etiketě, poctivosti a vděčnosti.

Chrání svou rodinu, ať se děje, co se děje

Otec pro svou rodinu udělá, co může. Vezme si druhou práci, aby pomohl uživit rodinu, když je to nutné, a udělá, co může, aby rodinu uchránil před nebezpečím.

Projevuje bezpodmínečnou lásku

To je největší vlastnost dobrého otce. I když se rozčiluje nad chybami svých dětí a může naříkat, že nedosáhly toho, v co doufal, otec své děti kvůli tomu nemiluje o nic méně.

Jen málo věcí je tak cenných jako otec, který udělá vše, co může, a poskytne všechny nástroje, které má, aby se jeho děti mohly stát lepšími než on.

Zdroj: askmen.com