Tipy, jak porazit prokrastinaci. Soustřeďte se a zkuste pětiminutový zázrak

Přidat na Seznam.cz

Zde je deset vědecky podložených tipů, jak zvládnout tento náročný úkol, kterému se vyhýbáte. Někdy si říkáte, že byste mohli udělat více a nejde to. Neumíte svůj čas dostatečně využít. Níže v článku se dozvíte, jak porazit prokrastinaci a být více v výkonní.

Vyberte si svůj jediný úkol

Klíčem k překonání prokrastinace je soustředění. Často si dáváme příliš mnoho úkolů a jsme zahlceni. Začněte tím, že si vyberete pouze jednu věc, kterou jste odkládali, a zavažte se, že ji v příštím týdnu dokončíte.

Začněte ještě dnes

Jakmile jste zúžili okruh úkolů na jeden, musíte okamžitě jednat a to dnes. Pokud vám to připadá skličující nebo si myslíte, že na splnění úkolu nemáte dostatek času, proveďte níže uvedený pětiminutový zázrak.

Pětiminutový zázrak

Jedná se o jednu z nejlepších technik pro lidi, kteří bojují s prokrastinací. Pětiminutový zázrak spočívá v tom, že se sami sebe zeptáte: „Hmm, jakou akci mohu udělat za méně než pět minut dnes, aby se to alespoň trochu posunulo kupředu?“ Jakmile si určíte malou akci, nastavte si časovač na pět minut a pět minut se úkolu věnujte.

Výzkumy ukazují, že jakmile něco začnete, je mnohem pravděpodobnější, že to dokončíte. Je to způsobeno psychologickým jevem zvaným Zeigarnikův efekt, který říká, že nedokončené úkoly vám s větší pravděpodobností uvíznou v paměti. (To je také důvod, proč se naše mysl zasekne ve smyčce a přemýšlí o všech věcech, které jsme ještě nedokončili). Pamatujte si, že malá akce je stále akcí. Pět minut může znamenat velký rozdíl.

Udělejte si silovou hodinku

Silová hodinka spočívá v tom, že odložíte všechna rozptýlení a pracujete v koncentrovaných časových úsecích (pro začátek doporučuji maximálně dvacetiminutové intervaly), po nichž následuje krátká doba odpočinku, abyste využili optimální výkonnost svého mozku a těla.

Věda zjistila, že náš mozek přirozeně prochází cykly s vrcholy a údolími. Chcete-li maximalizovat svůj výkon, je nezbytné, abyste tyto vrcholy a údolí respektovali a vyvažovali soustředěný, koncentrovaný čas s relaxací a integrací.

Zabijte to laskavostí

Výzkumy ukazují, že čím více si dokážete odpustit za minulé prokrastinace, tím větší je pravděpodobnost, že překonáte aktuální prokrastinaci a začnete jednat. Cvičte se v soucitu se sebou, když myslíte na své minulé zkušenosti s prokrastinací.

Připravte si písničku

Vyberte si píseň, která vás opravdu nabije energií, a pusťte si ji vždy, když se budete chtít pustit do řešení něčeho, co jste odkládali. Mozek má rád spouštěč, který mu pomůže vytvořit nový návyk, a navíc je pravděpodobnější, že se do toho pustíte, když se budete cítit dobře ve svém těle.

Dostaňte se pod povrch

Někdy může být užitečné přesně pochopit, proč jste určitý úkol odkládali. Máte z něčeho strach? Možná se cítíte zahlceni a nevíte, kde začít. Doplňte větu: „Vyhýbám se tomuto úkolu, protože…“ nebo „Vyhýbám se tomuto úkolu, protože se bojím, že….“. A uvidíte, co se vám zobrazí. Identifikace vašich obav vám může pomoci uvědomit si, že příšery ve skříni nejsou tak zlé, jak si myslíte.

Nechte to být

Většina lidí si toho na svůj seznam úkolů dává příliš mnoho. Jedním ze způsobů, jak přestat něco odkládat, je rozhodnout se, že to nikdy neuděláte. Co můžete ze svého seznamu úkolů vyškrtnout? Zkuste si něco ze seznamu vyškrtnout jednoduše proto, že si uvědomíte, že danou věc opravdu nemusíte dělat nikdy. Dejte si svolení nechat to být.

Uzavřete sázku

Může být velmi užitečné mít parťáka. Jedním ze zábavných způsobů, jak to posunout o krok dál, je uzavřít s kamarádem sázku. Vyberte si den a čas v příštím týdnu, kdy tento úkol splníte, a pak svému kamarádovi nebo kolegovi řekněte: „Dám ti 100 Kč/ pozvu tě na oběd / koupím ti kávu / podívám se na ten příšerný film, který jsi chtěl vidět / atd, pokud tento úkol nesplním do příští středy v 10:00.“ Pokud se vám to podaří, můžete se vsadit, že se vám to podaří. Dejte svému kamarádovi pro odpovědnost datum a čas během příštího týdne a řekněte mu, že aby mohl uplatnit dohodnutou odměnu, musí se u vás ve stanovený den a čas přihlásit. Pokud do té doby úkol nesplníte… dlužíte jim vše, co jste vsadili!

Udělejte si z toho zábavu

Dalším způsobem, jak se motivovat ke splnění úkolu, je vytvořit si odměnu, kterou si dáte po jeho dokončení. Co si můžete dopřát, až úkol dokončíte? Výzkumy ukazují, že lidský mozek reaguje na podněty v podobě odměn, a to může být dobrý způsob, jak si vytvořit návyky.

Zdroj: forbes.com, redakčně upraveno