Vybíráme barvy do kanceláře: jaké barvy zvyšují výkonnost a zlepšují náladu?

Přidat na Seznam.cz

Věděli jste, že barvy mohou ovlivňovat náladu a výkonnost? Využijte psychologii barev ke zkvalitnění pracovního prostředí. Díky tomu se budete těšit do práce a zvládnete s úsměvem všechny úkoly, které jste si naplánovali. Jakými konkrétními barvami se obklopit v kanceláři a jak je zkombinovat s kancelářským vybavením?

Zdroj: Canva

Vhodnými barvami zvýšíte produktivitu práce a důvěryhodnost firmy

Výběr barev do kanceláře se řídí jinými pravidly než výběr barev do bytu. Neměli byste podléhat tomu, jaké barvy se vám líbí. Naopak byste měli promyslet, jak navodit harmonickou pracovní atmosféru. Díky barvám zvýšíte produktivitu všech zaměstnanců a znásobíte v očích klientů důvěryhodnost firmy.

Co si řada lidí myslí o barvách? Většina lidí je přesvědčena, že jasné barvy vyzařují energii a tím zlepšují výkonnost. Je to ale pravda? Ve skutečnosti jasné barvy zvyšují jak pracovní tempo, tak intenzitu emocí. A to může vést u zaměstnanců k většímu stresu, úzkostem a obavám.

Jaké barvy se hodí do kanceláře?

Přejděme ale k tomu, jaké barvy se hodí do kanceláře. Myslete na to, že náladu, chování a pocity ovlivňuje jak samotná barva, tak její odstín a jas. Jak na lidi působí jednotlivé barvy v kanceláři? Pracovat můžete jak se stěnami, tak třeba s kancelářskými židlemi.

1. Modrá barva stimuluje mozek, pomáhá udržet pozornost a dosáhnout potřebné efektivity práce. Modrá barva se hodí do kanceláří administrativních pracovníků.

TIP: Osvěžte a rozjasněte místnost oranžovými kancelářskými židlemi. Pokud si na tuto kombinaci netroufáte, pořiďte oranžové židle do kanceláří, které jsou kombinované s neutrálními barvami bílé, šedé či hnědé.

2. Žlutá barva se hodí tam, kde pracují kreativní zaměstnanci. Rozjasňuje ducha a vyvolává v lidech pocity štěstí a radosti.

TIP: Vyberte do místnosti se žlutými tóny zelené kancelářské židle. Dosáhnete tak zajímavého kontrastu a zároveň bude kancelář působit hřejivým dojmem.

3. Červená barva je ideální do objektů, kde potřebujete z lidí dostat maximum energie během fyzické práce.

Zdroj: Canva

4. Zelená barva je synonymem pro rovnováhu, klid a jistotu. Měla by převládat v kancelářích, které se zabývají finančními otázkami: od pojišťovnictví po hypotéky.

5. Oranžová barva vzniká smícháním žluté a červené barvy. Znamená to, že oranžová barva kombinuje energii se štěstím a zvyšuje kognitivní funkce mozku.

6. Bílá barva v kanceláři často evokuje nemocenské prostředí. Zkuste místo bílé vybrat její krémový odstín. Ten působí povzbudivě a podporuje pracovní výkon.

TIP: Oživte neutrální tón kanceláře barevným křeslem, které bude v místnosti dominantním prvkem.

7. Hnědá barva vyzařuje sílu a moc, proto je tolik oblíbená v kancelářích s mužským osazenstvem.

8. Fialová barva v odstínu levandule naopak vyhovuje ženskému osazenstvu.

Současný trend hovoří, že v kanceláři byste se měli obklopit pastelovými barvami a tóny, které evokují přírodu, zejména hnědými a béžovými tóny. Podle psychologů mají přírodní barvy relaxační účinek a vytvářejí příjemné a útulné pracovní prostředí.

Zdroj: Canva

Víte, jak kombinovat barvy a materiály?

Nejlépe se budete cítit v kanceláři, kde dominuje nábytek z přírodních materiálů. Ne nadarmo převládá v moderních kancelářích světlý nábytek z masivního dřeva či dýhy. Pokud se vám líbí tmavý nábytek, rozzařte kancelář světlou podlahou. Nikdy ale nekombinujte dřevěný nábytek s vinylovou podlahou nebo linem, i kdyby bylo v sebehezčím dekoru. Podlaha by působila příliš “lacině”.

Co vyplývá z psychologie barev? Stěny kanceláře byste měli vymalovat teplými a neutrálními odstíny a sytější barvy byste měli do místnosti začlenit v nábytku a doplňcích. Barevné prvky kancelářského nábytku nemají žádné limity.