Vhodná kamna jsou často lepší než ústřední topení

Přidat na Seznam.cz

Současná energetická krize nás naučila, že bychom se neměli soustředit pouze na plyn a elektřinu, ale musíme se snažit naše zdroje trochu diverzifikovat. 

Hodně lidí si kvůli tomu koupilo krbová kamna, ve kterých se topí dřevem. Nezdá se to jako něco extra, ale opak je pravdou. Kdo chce ušetřit, půjde touto cestou.

Správné topivo

Dřeva, na rozdíl od plynu, máme v našich zeměpisných šířkách více než dost. Asi každému je jasné, že se s ním nedá topit všude. Například v továrnách by z takovéhoto paliva asi příliš radost neměli, nicméně v domácnostech se začínají krbová kamna používat stále více. 

U dřeva je problematické hlavně jeho skladování. Proto hodně lidí dává oproti klasickým polenům přednost peletám, které je přeci jen reálné v případě potřeby uložit víceméně kamkoliv je jen možné, třeba na vlhké místo. 

Pelety se totiž běžně dodávají v nepromokavých obalech, takže ochrana před vodou je tímto zajištěna. Jakmile se ovšem obal jednou otevře, je nezbytné pelety přemístit někam mimo vlhké prostředí, jinak se brzy stanou nepoužitelnými.

Základem je výhřevnost

Vybrat si nejlepší možná kamna není nic pro laiky. Většina zájemců ještě donedávna pokukovala po tomto typu tepelného zdroje, protože se dobře vyjímá v obýváku. Vzhled samozřejmě není nepodstatný, avšak nepatří ani mezi priority a je potřeba se na něj zaměřit až na druhém místě.

Co však zcela zásadní je, to je výhřevnost. Pokud bude nedostatečná, majitelé kamen budou zbytečně trpět zimou. Naopak v případě až příliš vysoké výhřevností hrozí přetopení, a tím pádem i potíže, jež z toho plynou.

Je potřeba dbát na údržbu

Krbová kamna se mohou pyšnit mnoha pozitivy, avšak existují také negativa. Asi tím nejzásadnějším je nutnost údržby. 

Během spalování dřeva vznikají saze, a ty rády zůstávají v kouřovodu, což samozřejmě není dobré. Z toho důvodu je nezbytné ho udržovat pořád čistý, jinak se zhorší výhřevnost. Kouřovodem musí plynule procházet dým.