Software nemusí stát horentní sumy

Přidat na Seznam.cz

Koupě nového počítače je ve většině domácností poměrně velkou záležitostí, jelikož dnes hardware stojí opravdu skoro jako ojeté auto, někdy i více. 

Ovšem ani software není zrovna nejlevnější. Některé kousky se dokonce prodávají i za vyšší jednotky tisíc, což nejsou malé peníze. Drahotu je však možné v tomto případě legálně obejít.

Programy zdarma

Tím nejlevnějším způsobem, jak se dostat legálně k programům, je prostě používat ty, které jsou k dostání zdarma. Dají se poměrně snadno najít, stáhnout i nainstalovat. Jejich problém spočívá hlavně v aktualizacích, respektive jejich nízké četnosti. 

Programy tohoto typu totiž bývají plné nepříjemných bugů, které je potřeba postupně vychytávat. Vzhledem k tomu, že na valné části softwaru zdarma pracují jen malé týmy, sporadicky vycházejícím aktualizacím se tedy nedá divit.

Nedostatečně velký tým navíc většinou vede k tomu, že daný software nenabízí ani zdaleka tolik funkcí jako ten placený, což může vyhovovat laikům, nikoliv však profesionálům z řad grafiků či programátorů.

Dá se zaplatit méně

Dalším řešením je nakupovat druhotný software. Víceméně jde o programy, které fungovaly v korporátních počítačích. Ty však byly vyřazeny a s nimi i samotný software. Zatímco vyřazené počítače často již použít nejdou, u softwaru to tak úplně neplatí. Licenci je možné znovu přeprodat jinému zájemci, tentokrát ovšem za mnohem nižší peníze.

Jedná se o naprosto legální věc, a hlavně pro zákazníka extrémně výhodnou. Operační systém typu Windows 11 stojí běžně několik tisícovek. Druhotná licence je několikanásobně levnější. To samé platí třeba i o Adobe premiere elements 2021.

Bezpečný nákup

Aby měl kupující jistotu, že si pořizuje legální software, měl by si před nákupem nejprve prověřit prodávajícího. Toho je možné docílit třeba pomocí internetových recenzí.