Průzkum: Vybrat vánoční dárek umí jen zlomek lidí. Kde berou Češi inspiraci?

Přidat na Seznam.cz

Dvě třetiny lidí mají problém s výběrem vánočního dárků pro rodinu a přátele, ukazují data z průzkumu agentury IPSOS pro prodejce dárků Manboxeo.cz. Nejčastěji lidé nakupují vánoční dárky přes internet, čtvrtina si zboží raději předem osahá v kamenné prodejně. Při výběru dárků se lidé vůbec nejčastěji zeptají dotyčného napřímo, případně zjišťují preference z jeho nejbližšího okolí. 

Podle dat z průzkumu IPSOS, který pro Manboxeo.cz zkoumal předvánoční nákupní chování Čechů, má každoročně jen 5 % šťastlivců zcela jasno, jaký dárek svým blízkým k Vánocům nadělí. Něco přes čtvrtinu Čechů (28 %) pak problémy s výběrem správného dárku spíše nepociťuje. Zbylých 67 % Čechů ale pravidelně neví, co svým blízkým pořídit. „Nejen pro ně jsme tady my. Na našem e-shopu máme širokou nabídku originálních dárků pro každého. Navíc s možností uzpůsobení podle jejich vkusu,“ říká zakladatel e-shopu s dárky Manboxeo.cz Lukáš Legát.

E-shopy jasně vedou, dárky ručně vyrábí jen zlomek lidí

Výzkumníci také zjišťovali, kde lidé dárky nakupují. Výhradně na e-shopy spoléhá 40 % lidí, pouze v kamenných prodejnách pak nakupuje 27 % dotázaných. Kombinaci obou uvedených pak volí 31 % lidí. Jen 2 % Čechů pak dárky vyrábí sama. „Lidé dnes už nemají čas vyrábět svým blízkým dárky. Je to škoda, protože tímto způsobem mohli svým blízkým dát něco jedinečného, do čeho investovali spoustu času a lásky… Na Manboxeo.cz ale nabízíme vhodnou alternativu. Přesně podle povahy, vkusu a chuti obdarovaného mu vyberou vhodný dárkový box. Ať už je to rybář, milovník piva, masa nebo sladkostí… Pro každého z nich máme vhodný dárkový box ze dřeva či kovu, které jsou doplněny o jedinečný zážitek z otevírání, nebo designového kartonu, který můžou ještě navíc nechat vyšperkovat fotkou nebo osobním vzkazem… Pro své blízké tak získají dárek, který bude skutečně jedinečný a od srdce,“ vysvětluje Lukáš Legát.

Dárkový e-shop Manboxeo, který se prezentuje jako továrna na originální dárky, nabídku personalizovaných dárků letos přes vánoční sezónou rozšířil. “Vedle široké možnosti personalizace dárkových boxů nabízíme i možnost dárků s gravírováním laserem nebo potisků triček či hrnků. Tak si lidé mohou s dárkem pěkně vyhrát a dát tomu druhému něco skutečně originálního, na čem je znát, že si výběrem i tvorbou dali záležet,“ vysvětluje Lukáš Legát. 

Překvapení nebo dlouhé přemýšlení? Raději se zeptám…

Když se výzkumníci v průzkumu zeptali, kde berou Češi inspiraci pro pořízení dárků, vyplynulo z odpovědí jednoznačné – žádné velké překvapení nebo vymýšlení dárků se často nekoná. Více než čtvrtina lidí (27 %) se dotyčného raději zeptá, co by k Vánocům chtěl. A dalších 24 % procent Čechů se zeptá nejbližšího okolí obdarovaného. 

Zbytek je trochu poctivější a dá si s hledáním dárků větší práci. Celkem 20 % dotázaných uvedlo, že vhodný dárek hledá na internetu (jen 2 % spoléhají na doporučení influencerů). V tisku, televizi nebo rádiu pak nápad hledá 11 % dotázaných. 

Čtyři dárky v jednom

Pokud chybí inspirace, na Manboxeo.cz se nabízí veliký výběr dárků pro všechny – dřevěné Bedny s páčidlem pro muže a Truhly s pilkou a zámečkem pro ženy nebo kovové dárkové boxy jako jsou muniční přepravka Armyboxeo s lanem, kufr na nářadí Toolboxeo s transparentním zámkem a šperhákem nebo Manboxeo bar vyrobený z kanystru či hasicího přístroje. Ale také kartonové dárkové sety s designovými potisky třeba ve tvaru vánočního stromečku nebo srdce z lásky. Obsah všech boxů lze uzpůsobit chuti a vkusu obdarovaného. 

U beden a truhel dá navíc člověk místo jednoho dárku tomu druhému rovnou čtyři. „Jednak daruje zážitek z neobvyklého otevírání dárku, pak samozřejmě také unikátní obsah přesně podle chuti a vkusu obdarovaného. Součástí boxu může být navíc i osobní vzkaz od darujícího. No a box samotný pak může použít na spoustu různých způsobů, jelikož ho vyrábíme s nábytkářskou precizností z kvalitního dřeva,“ popisuje Lukáš Legát. 

A co je nejlepší – továrna na originální dárky Manboxeo.cz pravidelně připravuje zajímavé slevové akce, ve kterých nabízí originální dárky za příznivé ceny.