Proč začít běhat? Hned z několika důvodů!

Přidat na Seznam.cz

Běh posílí vaši fyzičku i imunitní systém. Pomůže s hubnutím i se spánkem. A v neposlední řadě se po něm budete i lépe cítit.

Není ale běh jako běh. Tato sportovní aktivita se rozděluje na sprint, jogging, běh vytrvalostní, intervalový atd. Pěkně do těla si ale můžete dát i na běžeckém pásu. Jaký je mezi těmito druhy běhů rozdíl, jaké mají přínosy a pro koho jsou vhodné?

Sprint

Běh na trať s maximálním úsilím, to je sprint, u něhož dochází k maximálnímu fyzickému vypětí sprintéra. Spojen s ním je svalový růst v kombinaci s rychlým spalováním tuků. Ono to ani jinak nejde. Pokud chcete zaběhnout stovku za slušný čas, musíte výrazně zesílit, ztratit tuk a nabrat nějaké ty svaly.

Vytrvalostní běh

Opakem springu je vytrvalostní běh. Při této běžecké disciplíně především jde, jak prozrazuje její název, o vytrvalost, odolnost a kázeň. Protože vytrvalostní běh na rozdíl od sprintu vyvolává menší únavu, je velmi účinným prostředkem rozvoje kapacity organismu, které umožňují odolávat zatížení. Jak sprint, tak vytrvalostí běh ale vyžadují patřičný trénink.

Běh na běžeckém pásu

Pokud s běháním začínáte, doporučujeme vám tak činit na běžeckém pásu, a to nejenom kvůli tomu, že na něm můžete běhat, i když se venku čerti žení. K tomu můžete kombinovat lehký klus, dlouhý běh, krátký sprint nebo běh do kopce a zároveň se plně soustředit na techniku, dýchání a koordinaci těla. Vhodné je nosit boty na běžecký pás. S gumovou podrážkou, která perfektně přilne s povrchem pásu, a prodyšným vrškem zajišťujícím optimální klima v uzavřených prostorách.

Jogging

A pokud vás láká běh v terénu, vyzkoušejte jogging, kterému se také říká kondiční běh. Jedná se o vytrvalostní aktivitu s nízkou až střední intenzitou postavené na střídání běhu s chůzí, která je ovšem spojená s poměrně intenzivním spalováním tuků. A vhodná i pro začátečníky a lidi s nějakým tím kilogramem navíc.

Jaké obutí?

K tomu, abyste si během neublížili, je třeba běhat ve správných botách odpovídajících terénu, na kterém budete běhat. Na silnici i do terénu jsou vhodné běžecké boty se širokou špičkou. Tu při výběru obutí nepodceňujte. Správná šířka boty dokáže výrazně ovlivnit jak výkon, tak i pohodlí při běhu. Důležitá však je i flexibilní podešev zajišťující stabilitu, trakci a správný kontakt s povrchem.