Plastové přepravky jsou dnes už skoro všude

Přidat na Seznam.cz

Svět je dnes mnohem větší než kdykoliv předtím, a to mimo jiné znamená i čilý přepravní ruch.

Různé komodity pendlují napříč planetou jak na cestách, tak i ve vzduchu a v neposlední řadě i po vodě. Každé zboží je trochu jinak citlivé na různé jevy, nicméně všechno musí být správně zabaleno a často i uloženo ve vhodných přepravkách.

Musí něco vydržet

Aby přepravky dokázaly zboží ochránit, měly by být maximálně odolné. Z toho důvodu jsou dnes nejpopulárnější plastové modely. Ty se vyznačují nejen vysokou houževnatostí, ale třeba protektivními vlastnostmi vůči UV záření. Plast samozřejmě dokáže odolat i vodnímu živlu a moderní bedny jsou vhodné i k přepravě potravin.

V tomto ohledu jsou daleko lepší než klasické dřevěné bedýnky, ve kterých se dříve převážely hlavně ovoce a zelenina. Dřevo sice vypadá hezky, není však ani zdaleka tak odolné jako moderní plasty, a tudíž bedýnky z této suroviny se využívají hlavně na menších trzích a podobných akcích.

V potravinářském průmyslu hrají už dávno prim právě přepravky z tvrzeného plastu, jelikož prostě více vydrží a jsou daleko skladnější.

Snadnější přesouvání

I když jsou i větší verze plastových přepravek docela lehké, platí to pouze po dobu, kdy jsou prázdné. V opačném případě samozřejmě naberou na hmotnosti. Není však nezbytné se s nimi kdovíjak vláčet.

Stačí je naložit na podvozky pod přepravky a dopravit na místo určení. Ve skladech se spíše používají speciální vozíky, ovšem v obchodech je toto řešení mnohem praktičtější. Přeci jen se prohánět ještěrkou kolem regálů není příliš prozíravé.

Víceúčelové sudy

Nejen přepravky, ale i plastové sudy jsou v současnosti v hojné míře používané. Hodí se k přepravě mnoha komodit, ovšem díky své příjemné ceně jsou velice oblíbené i u celé řady milovníků nakládaného zelí a obecně zeleniny.

Také sudy jsou totiž vhodné k uskladňování potravin. Proto se hodí například pro kvašení. Mohou však fungovat i jako provizorní nádrže na dešťovou vodu.