Pár kutilských úprav, kterými vylepšíte dětský pokoj

Přidat na Seznam.cz

Pro kutila je renovace a zařizování dětského pokoje hračkou. Ovšem jde to i bez námahy a jednoduše. Většinu trendového a oblíbeného nábytku lze totiž jednoduše koupit. Největším problémem zůstává jen to, jak vše v dětském pokoji sladit podle moderních designérských standardů a zároveň tak, aby byly spokojeny i děti. V článku si řekneme, jak toho dosáhnout.

Základem je dobrý plán

Pro začátek je třeba se rozhodnout, do jaké hloubky renovace a vylepšování se pustíte. Pokud totiž máte v plánu celkovou renovaci, včetně změny dispozičního prostoru, tak se určitě bouracím pracím nevyhnete. V tom případě je ale třeba reálně zvážit své kutilské možnosti a schopnosti. Některé práce je totiž lepší nechat přece jen profesionálům.

Za druhé je velmi důležité popřemýšlet, v jakém designérském duchu budete dětský pokoj zařizovat. Samozřejmě, v tomto směru hraje prvořadou roli věk dítěte. Jinak budete řešit zařízení pro dítě v předškolním věku a jinak pro puberťáka. V obou případech je však jistotou sáhnout po kvalitním dubovém nábytku .

Starší dítě vám hned řekne svoji představu. U malých dětí je však třeba se rozhodnout, zda budete dětský pokoj zařizovat v nějakém jednotném pohádkovém motivu (pirátská skrýš, motiv oblíbené pohádky…), nebo zařizování pojmete trochu praktičtěji. To znamená, že zařízení a nábytek budete vybírat z praktického hlediska a v rozměrech, které vydrží i několik let.

Tip

Do zařizování dětského pokoje zapojte aktivní i děti. Není nic krásnějšího, než když vám při kutilských pracích pomáhá malý pomocník. Dokonce si spolu můžete založit malou rodinnou firmu a dát to všem na známost například vtipným tričkem pro kluka .

Pamatujte, že hlavně u menších dětí je třeba zachovat tři základní funkční aspekty:

  • prostor vyhrazený pro spánek,
  • prostor vyhrazený pro učení,
  • prostor vyhrazený pro zábavu.

Prostor ke spánku

Přirozeně, v tomto prostoru je dominantou postel. Pro menší děti jsou například velmi oblíbené domečkové postele. Na trhu s nábytkem ale můžete obdržet i různé další typy a tvary dětských postelí a válend. Co všechny spojuje je především vhodný rozměr.

Pokud vaše dítě má problémy se spánkem, tak tento problém můžete vyřešit prostřednictvím postele s baldachýnem, která je další oblíbenou možností (samozřejmě zejména pro malé dámy).

Pokud zase potřebujete ušetřit prostor, je nejvhodnější možností patrová postel. Dokonce i tehdy, pokud dítě nemá sourozence. Získáte jí totiž praktický prostor, který může dítě využít ke hraní nebo k učení. Pod postelí ve výšce můžete například umístit psací stolek.

Prostor k učení

Důležitou součástí každého dětského pokoje je i prostor pro učení, kde jsou dominantou psací stůl a pohodlná (výškově uzpůsobená) židle. V tomto směru ale pamatujte nejen na jejich funkčnost, ale také na to, aby jejich barva ladila se zbývajícím nábytkem v pokoji.

Velice důležité je však zónu učení vhodně v prostoru umístit. To znamená, že psací stolek je nejlepší umístit v blízkosti okna. Musí být totiž dostatečně osvětlen. Pokud vám v pokoji chybí dostatek přirozeného světla, je třeba si pomoci umělým. Světlo by přitom mělo na stůl dopadat u praváka zleva a opačně pak u leváka.

Dbejte také na to, abyste tento prostor nezahltili zbytečnou výzdobou, která bude dítě při učení pouze zbytečně rozptylovat. Žádné pohádkové plakáty, plyšáky či postavičky superhrdinů. Úplně stačí abeceda, mapa světa nebo nějaká užitečná školní pomůcka.

Prostor pro zábavu

U chlapců je zařídit tuto funkční zónu jednodušší. Velice populární jsou totiž koberce s motivem městečka s nakreslenými cestičkami. K tomu pár oblíbených autíček a kluk bude pištět od štěstí. Dobrým tipem je i zakomponování lezecké stěny nebo houpací sítě.

Dívky zase více potěší funkční dětská kuchyňka a dostatečný úložný prostor na všechny plyšáky, panenky a další hračky. Koberec si však dívky rády vybírají. Nezapomeňte je proto vzít s sebou.

Moderním trendem jsou hlavně světlé barvy stěn, které celý prostor dětského pokoje nejen opticky zvětší, ale také přispívají k dobré náladě. V tomto směru jsou kreativním řešením také různobarevné police a barevné úložné boxy. Při výběru barev se však nedejte příliš unést, raději dejte přednost jednotnému barevnému vzoru. A přirozeně upřednostněte hlavně teplé, případně neutrální barvy.

Závěr

Zařizování dětského pokoje není vůbec náročné. Třeba si ho však promyslet a při výběru nábytku zohlednit zejména věk dětí. Nezapomeňte celý prostor rozdělit do jednotlivých funkčních zón – spánek, učení a zábava. Mezi jednotlivými zónami by měl být plynulý přechod. Pamatujte zejména na vhodné umístění psacího stolu pro učení.