Naskočte na nový trend – uvařte si doma pivo

Přidat na Seznam.cz

Jestli mají všichni Češi něco společného, pak je to láska k pivu. Pivo se řadí mezi nejpopulárnější české alkoholické nápoje vůbec a jeho milovníky již dávno nejsou pouze muži. Díky současné široké nabídce si už vyberou také ti, kteří mají rádi více ovocité a méně hořké chutě nebo prostě jen rádi experimentují. Do obliby se ale nově dostává také trend domácího vaření piva, kdy si pivo poměrně jednoduše zvládne uvařit prakticky každý.

Ve vědeckém časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry vyšla letos v létě studie, jejíž výsledky jasně hovoří o blahodárných účincích piva na naše zdraví, konkrétně na naše zažívací ústrojí. Studie se účastnily více než dvě desítky zdravých mužů, kteří pili po dobu jednoho měsíce každý den třetinku piva. Na konci studie nebyl u mužů patrný žádný rozdíl v hmotnosti, tukové hmotě ani v hladině cholesterolu. Analýza vzorků odebraných před a po studii – naopak ukázala, že muži měli po „měsíční pivní kúře“ kvalitnější střevní mikroflóru.

Tyto účinky pití piva si uvědomovali již naši předci v dávné Mezopotámii. Předpokládá se, že pivo bylo objeveno náhodně, díky tehdejšímu skladování obilí v hliněných nádobách. Nicméně princip jeho přípravy je po staletí prakticky neměnný, ale postupně se významně zdokonalovaly jednotlivé technologické kroky a zařízení. Primitivní přípravu piva postupně nahradila řemeslná výroba a v polovině 19. století pak výroba průmyslová. V současné době se do popředí opět začíná dostávat trend vlastního vaření piva a objevování jeho netradičních chutí a druhů. U nás v České republice dokonce funguje Cech pivovarníků, který se zaměřuje na vzdělávání zájemců o vaření piva v domácích podmínkách.

Uvař si ho sám!

Mnoho pivních nadšenců i dnes sní o tom, že by se na chvíli stalo sládkem a pivo si sami uvařili. „Pivo je pro Čechy vůbec nejpopulárnější alkoholický nápoj, má ho rád prakticky každý,“ komentuje Lukáš Legát, majitel dárkového e-shopu Manboxeo.cz, v jehož nabídce je mimo jiné také sada na domácí vaření piva – Domácí pivovar Premium. Pivovar byl vyvinut přímo v Manboxeu a tento proces trval půl roku. „Když jsme tento produkt do nabídky zařazovali, byli jsme si vědomi toho, že to je dárek s obrovským přesahem. Člověk si nejenom vychutná výbornou chuť, ale navíc pronikne do tajů jeho unikátní výroby, to se to pak pije úplně jinak!“ doplňuje. To vše navíc v pohodlí domova a s dostatečnou instruktáží, která je součástí balení. Přípravu tak zvládne opravdu každý. Stačí si jen vybrat, jaký z pivních stylů preferujete – ležák „dvanáctku“, pšeničný speciál anebo pale ale.

Za měsíc hotovo

Jen ty nejkvalitnější suroviny od těch nejlepších dodavatelů, které používají i velké pivovary, pouze s tím rozdílem, že k vaření není zapotřebí žádný velký prostor nebo garáž. To je sada na domácí vaření piva Premium od Manboxea. V balení naleznete vše, co je k tvorbě výborného piva potřeba. Kvalitní komponenty na kvašení jako je například skleněný kvasná lahev o objemu 3,8 l, teploměr, kvasná zátka, apod. ale také například zátkovací kleště s 50 zátkami na standardní pivní lahve. Samozřejmostí jsou kvalitní suroviny přímo v balení i srozumitelný ilustrovaný návod v českém jazyce. Stačí si tedy před vařením připravit jen vlastní nádobí, čisté lahve a sporák. Veškeré varné vybavení je opětovně použitelné a na další várku piva si stačí dokoupit pouze další sadu ingrediencí, které jsou na e-shopu manboxeo.cz samostatně k dokoupení. 

Samotné vaření probíhá v pěti krocích: rmutování, scezování, vaření chmele, kvašení a zrání. První tři kroky je třeba uskutečnit v jeden den, následně pivo deset dní kvasí a po nalahvování tři týdny zraje. Na vlastnoručně uvařené pivo se ale počkat rozhodně vyplatí, odměnou každému nadšenci bude 11 lahví vlastního piva. 

Domácí pivovar Premium je k dostání také ve výhodném setu s nerezovými půllitry a delikatesami k pivu, mezi kterými je například několik britských příchutí chipsů anebo masové jerky vlastní značky Jerkyboxeo.