Metody řešení nočních můr a zlepšení spánkové kvality

Přidat na Seznam.cz

Spánek tělo regeneruje. Díky němu si odpočineme a můžeme normálně fungovat. Jenomže stále více lidí sužuje nespavost, jejíž příčinou už dávno není jen vysoký věk.

Nespavostí trpí v České republice téměř polovina obyvatel. Možná se budete divit, ale většinou obtěžuje tato porucha spánku ženy. Na vině je spousta faktorů, které s ní souvisí. Většinou je nespavost spojená s nadměrným stresem nebo změnou prostředí, v němž spíme. Jenomže někteří lidé nedokážou večer rychle usnout, trpí mělkým spánkem a probouzejí se v brzkých ranních hodinách.

Jak definovat nespavost?

Máte-li problémy s usínám a v noci se budíte, trpíte nespavostí neboli insomnií. Mnoho lidí se probudí třeba ve 3 hodiny ráno a poté už nemůže zabrat, i to je velký problém. Bohužel nespavost způsobuje výhradně samá negativa. Po ránu jste unavení, rozladění, nemůžete se na nic soustředit a během celého dne vás provází špatná nálada.

Příčiny insomnie

K nejčastějším důvodům nespavosti patří deprese a stres, osobní problémy, nezdravý životní styl, bolesti, věk, pohodlnost, nemoc i špatné prostředí, dokonce i změna časového pásma.

Pokud se chcete nespavosti zbavit, měli byste definovat její původ. Přechodná nespavost je dlouhá asi týden a je způsobená stresem, akutní insomnie trvá až jeden měsíc a je nutné ji konzultovat s lékařem, a nakonec je tu chronická nespavost, která může způsobit vážné zdravotní následky.

Choďte spát ve stejnou dobu

Dle odborníků navodíte kvalitní spánek zdravými návyky. Doporučuje se chodit spát ve stejný čas a aspoň 6 hodin před spaním nepít kofeinové nápoje. Bezprostředně před spaním nejezte, také ve vyhýbejte těžkým pokrmům a samozřejmě kouření i alkoholu. Klíčem k rychlému usínání je pravidelný pohyb, proto sportujte a nebuďte pohodlní. Snáze usnete ve vyvětrané tmavé a tiché místnosti. Odložte mobilní telefon a vypněte televizi. Dbejte na kvalitní matraci i lůžkoviny a dopřejte si večerní relaxační koupel. Do postele uléhejte s čistou hlavou a neplánujte program na další den. Ihned by na vás padl stres a hlavou by se vám začaly honit myšlenky na to, jak všechno zvládnete.

Uvařte si bylinkový čaj

I když vám může lékař napsat prášky na spaní, nejdříve vyzkoušejte alternativní metody. Sáhněte po bylinkách, které zklidní vaši psychiku. Patří k nim meduňka, levandule, kozlík, šafrán, heřmánek i třezalka. Malý šálek čaje s těmito bylinami vás uvolní a navodí příjemný pocit, jedná se totiž o přírodní antidepresiva.

Kratom podpoří kvalitní spánek

Pakliže vás sužuje nespavost, vyzkoušejte kratom. Vaše tělo i mysl budou uvolněné, zmírníte bolesti a zbavíte se úzkosti. Spánek nejlépe podpoří červený kratom, protože obsahuje alkaloidy tlumící centrální nervový systém.