Máte problém s řídnutím vaší kštice? Zkuste vitamíny na vlasy

Přidat na Seznam.cz

Některé části našeho těla prozradí na první pohled, v jaké kondici je celý organismus. Do této skupiny patří bezesporu také naše vlasy. A to nejen jejich hustota, ale především kvalita. Mnohé mohou zachránit vhodné vitamíny na vlasy. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, vlas je velice složitý organismus. Každý z nás asi ví, že hlavní stavební kámen vlasu je keratin. Kromě této nezbytné bílkoviny je ve vlasu také zastoupeno mnoho stopových látek, mezi které patří například měď, železo, zinek, jód. Našli bychom zde také chemické prvky – vodík, kyslík a uhlík. 

Z toho jasně plyne, že stopové látky a vitamíny je zapotřebí vlasům dodávat proto, aby měly šanci na normální růst a dostatečnou kvalitu.

Jaké vitamíny jsou pro vlasy nezbytné

Dodat vlasům potřebné vitamíny není vůbec nic složitého. Stačí vědět, jaké jsou jejich zdroje. 

  • Vitamín A – tento vitamín má za úkol podporovat růst buněk a tvorbu kožního mazu. Kožní maz hydratuje pokožku a tím pádem zajistí také zdravé a silné vlasy. Vitamín A získáte z mléčných produktů, jater a rovněž z mnoha druhů ovoce a zeleniny (rajčata, mrkev, špenát, meruňky). 
  • Zinek – má podobnou funkci jako zmíněný vitamín A. Kromě pozitivního vlivu na činnost mazových žláz má také za úkol stavbu a obnovu vlasových tkání. Největším poskytovatelem zinku jsou mořské plody. Z dalších zdrojů bychom mohli jmenovat drůbež, kešu oříšky, dýňová semínka a sójové produkty. 
  • Vitamín C – k tomuto vitamínu upíráme svou pozornost většinou v chřipkovém období. Má nám pomoci ochránit organismus před nachlazením, virovými onemocněními a postavit bariéru před volnými radikály. Dalším bonusem tohoto vitamínu je jeho účast na tvorbě kolagenu. Vitamín C obsahuje mnoho přírodních produktů. Najdete ho tradičně v citrusových plodech, černém rybízu, paprikách, kapustě, kiwi či brokolici.

Pozor na oxidační stres

Naše vlasy mohou být ohroženy oxidačním stresem, který má za následek oslabení vlasové cibulky a poté vypadnutí vlasu. Vitamín E snižuje riziko oxidačního stresu a zároveň se velkou měrou podílí na zachování ochranné lipidové vrstvy. Nejvíce ho najdete především v rostlinných olejích. Mezi další zdroje patří mléko, ryby, maso, ovoce, zelenina, vejce, ořechy a obiloviny.

Vlasy se nedají uzdravit ze dne na den

Někdy může nastat situace, kdy ani strava bohatá na potřebné živiny padání vlasů nebo jejich poškození nedokáže zabránit. Negativních faktorů může být mnohem víc. Na kvalitu vlasů působí například hormonální změny, stres nebo nemoci. 

  • Mnoho lidí má například zkušenost s tím, že jim vlasy začaly slábnout nebo padat až poté, co došlo k uzdravení z nějaké závažné choroby. 
  • Je to logické. 
  • Vývoj vlasového folikulu je dlouhodobým procesem a tím pádem bude také uzdravení pověstným během na dlouhou trať.

Transplantace bez skalpelu?

Co ale dělat v případě, že opravdu nic nepomáhá a vlasy se nám doslova ztrácejí před očima? Hlavně si nezoufat, protože řešení se vždy najde. Jedním z nich může být transplantace vlasů. Pokud ve vás tento termín vyvolává tak trochu mrazení v zádech, pak zcela zbytečně. V současné době se při tomto zákroku používá neinvazivní metoda, díky které není nutné používat skalpel. Tím pádem je možné se v podstatě okamžitě po zákroku vrátit k běžným aktivitám. Navíc jsou moderní metody mnohem přesnější a preciznější. 

Transplantace vlasů operačním zákrokem je tedy dnes už na moderních klinikách dávnou minulostí. Transplantací lze ztracené vlasy nejen dodat na pustá místa, ale také je možné vlasový porost zahustit.

Máte také zkušenosti s padáním vlasů? Jak tuto situaci řešíte?