Máme po zimě. A co vaše auto, nevolá náhodou po údržbě?

Přidat na Seznam.cz

Spousta řidičů si s údržbou auta po náročném zimním období vůbec neláme hlavu. Druhá skupina ji sice bere na vědomí, ale řeší ji pouze tak, že se s vozem projedou automatickou myčkou. S heslem „problém, který není vidět, neexistuje“, zbaví karoserii špíny a s úsměvem na rtech jezdí dál, dokud se jejich poklad na čtyřech kolech o servis neozve sám. Ale samozřejmě se najdou i svědomití provozovatelé, jimž technický stav jejich motorových vozidel nedá spát. Kromě důkladné očisty neváhají ani s návštěvou servisu.

Důkladné ruční mytí je základ

Absolvovat očistnou proceduru v automatické myčce je lákavé, protože jde o komfortní proces, na jehož konci je přinejmenším uspokojivý výsledek. Tedy alespoň na oko, ve skutečnosti si kartáče se zimní špínou neporadí. Automobil sice po jejich zásahu vypadá čistě, ovšem nejrůznější zákoutí zůstávají nedotčena a zůstává v nich nasolené bláto. Nehledě na fakt, že se kartáče nechovají k laku ani trochu obezřetně.

Resumé? Chcete-li pro své auto to nejlepší, umyjte ho ručně. Samozřejmě si můžete objednat profi detailing, ale i obyčejnou „wapkou“ dosáhnete mnohem lepšího efektu než v kartáčové myčce. Nezapomeňte na podběhy, podvozek a další kritická místa, na kterých se drží vlhkost a sůl. Skvělým pomocníkem je také aktivní pěna – s její pomocí dostanete z karoserie nečistoty mnohem efektivněji.

Mymuzi Cz Auto Poly Cz 01
Foto: Auto Poly Cz/pexels.com

Proč se s autem vydat i do servisu?

Jakmile dokončíte očistu, zaměřte se na pneumatiky. Po přezutí kol a kontrole dezénu pak prověřte stav oleje a dalších kapalin. Následně zamiřte do servisu, kde technici dohlédnou na těsnost a funkčnost klimatizace – a v případě potřeby doplní chladící médium a vymění zanesený kabinový filtr.

Autorizovaný servis Škoda společnosti Auto Poly doporučuje provedení diagnostiky. Na základě výpisu paměti závad zjistíte případné technické nedostatky a „podchytíte“ je dříve, než se z nich stanou větší – a finančně nákladnější problémy.

Z cenovky za prohlídku nemějte strach, servisy obvykle pořádají sezónní akce. Například právě Auto Poly pravidelně avizuje výhodné servisní akce Škoda, v rámci kterých zkušení technici pečlivě prověřují podvozek i další namáhané části vozu. Včasné zjištění závady vám může ušetřit starosti i peníze.