Máme doma bojler, aneb jak snížit spotřebu teplé vody v domácnosti?

Přidat na Seznam.cz

Bojler je nepostradatelným spotřebičem pro vytápění vody ve valné většině domácností. Zároveň může být i jedním z těch, které spotřebovávají nejvíce energie. Existují však způsoby, jak snížit spotřebu teplé vody a tím i náklady samotné. Připravili jsme si pro vás několik užitečných tipů, jak úsporně využívat teplou vodu v domácnosti a ulevit tak nejen vaší peněžence.

S těmito tipy můžete ušetřit 

Nehledejte žádné senzace. Ušetřit se dá prakticky kdekoliv, jen je třeba trocha vůle a případně nasměrovat dobrým směrem. Od toho jsme tu dnes my a přinášíme vám několik tipů, které může praktikovat doma kdokoliv.

1. Zkontrolujte stav a opravte úniky – prvním krokem k úspoře teplé vody je zajištění, že váš bojler a všechny trubky jsou v dobrém stavu. I malé úniky nebo poruchy mohou vést k plýtvání vodou i energií, které se z dlouhodobého hlediska načtou a mohou vyjít pořádně draho.

2. Nastavte maximální teplotu – většina moderních bojlerů umožňuje nastavení teploty vody. Mnoho domácností má teplotu nastavenou zbytečně moc vysoko. Zkuste snížit teplotu na 49-54°C. Tímto způsobem nejen zmenšíte energetické náklady na ohřev, ale zároveň snížíme pravděpodobnost, že se popálíte příliš horkou vodou. Navíc se bude bojler méně opotřebovávat.

3. Sprchová hlavice – věděli jste, že existují úsporné sprchové hlavice? Pomáhají snižovat množství vody, které používáte při sprchování, a to bez ztráty tlaku vody. A některé nabízejí i další funkce navíc, příkladem nastavení doby, po kterou poteče teplá voda.

4. Nezapomínejte na kohoutky – netěsnící kohoutky mohou opět způsobit únik teplé vody. Pokud slyšíte nebo vidíte kohoutek, který netěsní, měli byste ho co nejrychleji opravit.

5. Pravidelný odborný servis – servis a údržba bojleru mohou zlepšit jeho účinnost a prodloužit životnost. Pracujte s odborníkem na údržbu, který pravidelně čistí a kontroluje všechny části.

6. Omezte délku sprchování – snižte délku sprchování na rozumnou dobu. Dlouhé sprchy mohou způsobovat plýtvání teplou vodou. Když sprchujete krátce, ušetříte nejen vodu, ale také energii.

7. Solární ohřev – máte-li tu možnost, zvažte instalaci solárního ohřevu vody. Tyto systémy využívají sluneční energii k ohřevu vody a mohou výrazně snížit náklady na energii spojené s bojlerem.

8. Využívejte teplou vodu efektivně – můžete například prát oblečení v nižší teplotě nebo používat myčku na nádobí až po úplném naplnění, což snižuje počet cyklů praní a mytí nádobí.

Tyto tipy vám mohou pomoci nejen šetřit vaše peníze. Zároveň pomáháte chránit životní prostředí tím, že omezením plýtvání vodou snižujete i energetickou spotřebu spojenou s čištěním a ohřevem vody.