Kvalitní italská vína

Přidat na Seznam.cz

Itálie patří mezi nejstarší vinařské státy. Vinná réva se zde pěstovala již v 8. století před naším letopočtem. Ve středověku hrála v oblasti vinařství velmi důležitou roli římskokatolická církev. Víno díky klášterům vstoupilo na stůl Italů doslova každý den a tím se zapsalo do jejich každodenní spotřeby.

Místní vinaři dnes potěší gurmány, ale i milovníky a znalce vína. Na italských vinicích se pěstuje přes 73 odrůd vinné révy a za nejlepší vinařskou oblast je považována oblast Piemont. Je přirovnávána k francouzské oblasti Burgundska. V této oblasti se člověk může těšit na velmi kvalitní červená i bílá vína té nejvyšší kvality. Hornatá oblast Piemontu umožňuje vinařům pěstovat révu jedinečné chuti. Vznikají velmi lehká a kvalitní bílá vína, která by měla mít při konzumaci 10 – 12 stupňů. Pokud by bylo víno přechlazené, bylo by nevýrazné chuti.

Ročníky vína

Dle množství a jakosti vinných hroznů může vinař posoudit, zda to byl úspěšný rok nebo nikoliv. Kvalita a vyzrálost hroznů je přímo závislá na klimatických podmínkách, ale také na vhodné půdě, kde je vinohrad. Kvantita hroznů pak určuje velikost úrody při nízké kvalitě hroznů. Za dobrý rok pak vinař označuje ten, kdy je úroda nejen veliká, ale kdy je hrozno kvalitní, vyzrálé a připravené na sklizeň.

Jaká vína pocházejí z Itálie

Každý vinař si své vinice chrání a jeho píle a úsilí je pak odměněno chválou dobrého ročníku vína. Mezi nejznámější vína v Itálii patří Prosecco nebo Cervano, které je vyrobeno z hroznů Chardonnay. Ovšem skvělá jsou rovněž vína Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon, Nero D’avola. Bílým vínům pak vévodí například Vermentino, Chardonnay, Trebbiano, Soave odrůdy Garganega.

Jak správně pít víno

Pít víno není pro mnohé žádným uměním, ale správní vinaři ví, jak víno pít a z jaké sklenice. Ne každá sklenice se hodí pro bílé nebo pro červené víno. O tom ví ale jen málokdo. Bílá vína se podávají v menších sklenicích. Zvýrazňují kyselost vína, udržují chladnější teplotu a dokonce i zachovávají vůni květů. Červená vína se podávají v plnějších větších sklenicích. Víno je chutnější a jemnější.

Nejlepší italská vína pak nabízí firma Vinodoc, kde si přijde na své každý milovník kvalitního vína.