Konečně se zjistilo, co na mastné vlasy skutečně platí?

Přidat na Seznam.cz

Otázka, co na mastné vlasy, není jediná, kterou si lidé v souvislosti s porostem hlavy kladou. Jakkoliv úlohou vlasů na hlavě – jak zcela jednoznačně prokazuje bezproblémová existence plešatých mužů – je být ozdobou a zkrášlovat, přinášejí svým majitelům celou řadu starostí. 

Dva kruciální aspekty, které jsou obvykle přetřásány, se nazývají množství a kvalita. Ale trochu paradoxně, jejich nedostatek vlasů co do počtu se v současné době dá řešit obecně dostupnou transplantací (což byl donedávna zákrok z říše snů), měnit jejich geneticky danou kvalitu je daleko těžší. Nicméně do jisté míry se to může podařit. Jak na to? 

To, co je mastné, nejsou vlasy!

V prvé řadě je třeba si ujasnit základní omyl. Zdroj nenáviděné mastnoty není ve vlasech, ale v mazových žlázách v pokožce hlavy, které vylučují přírodní olej s názvem kožní maz (latinsky sebum). Že se ten odtud dostává do vlasů a na jejich povrchu ulpívá, je v pořádku. Sebum na ně působí jako ochranná vrstva, udržuje je hydratované a zdravé. Problém začne až tehdy, když je mazu moc. Protože čeho je moc, toho je příliš. 

Aby žlázy nepřekračovaly zdravou míru

Takže jde o to, aby mazové žlázy šláply na brzdu a nepracovaly nad plán. Jak je k tomu přimět? Nadměrná sekrece kožního mazu může být podporována různými faktory: 

  • Nepravidelné mytí vlasů

Příliš časté, ale i málo frekventované mytí může způsobit mastné vlasy. Každodenní mytí vlasů vymývá přirozený maz z pokožky hlavy a vlasů, což způsobí, že žlázy jsou stimulovány a začnou produkovat více kožního mazu, aby vlasy zůstaly hydratované. Pokud si naopak vlasy myjete jen čas od času, tak se během této dlouhé doby tvoří maz, který se mísí s potem a nečistotami, je tak ”hustší” a více patrný. 

  • Použité vlasové přípravky

Často může používání nevhodných, levných a chemikálií nabitých přípravků způsobit, že žlázy produkují přebytečný maz. Optimálnímu vizuálnímu dojmu nepřidá, pokud kosmetické výrobky nejsou dobře opláchnuty! Ne zcela vymytý šampon, kondicionér nebo maska ​​dělá vlasy ploché, těžké a mastné. Obecně platí, že kondicionéry a masky by se neměly nanášet přímo na pokožku hlavy – aby žlázy byly v pohodě – ale pouze rozložené po délkách a koncích.

  • Individuální hygienické návyky

Pokud se vlasů příliš často dotýkáte, rychleji se mastí, protože se na vlasy dostávají i nečistoty z vašich rukou. Používání nevyčištěných hřebenů a kartáčů, stejně jako zanedbávaná výměna povlaků na polštáře nebo denně nošená stejná čepice, mohou také napáchat hodně škody. 

Co se týče působení potravin, zkuste se vystříhat mastných jídel, cukru a alkoholu, po čase byste měli pocítit mírnou změnu. Zázraky ovšem nečekejte, tak jednoduché to není. 

Smířit se s tím, co se hůř mění

Pak jsou tu faktory, s nimiž něco uděláte jen stěží. Třeba to, co vám bylo dáno do vínku. Někomu se vlasy mastí víc stejně tak, jako se někteří jedinci více potí. U některých typů vlasů je pravděpodobnější tvorba nebo zadržování mazu než u jiných. Rovné vlasy se mastí a jsou ploché rychleji než typy vlnitých nebo kudrnatých vlasů. Také některé dočasné vlivy nemáte zcela ve svých rukou. Takové hormonální změny (např. v pubertě nebo těhotenství), stres, změna ročního období či užívání léků mohou do jisté míry kvalitu vlasů poznamenat.

Dělat se s tím však vždycky něco dá. Přinejmenším si pořídit vhodnou vlasovou kosmetiku a pečovat o porost hlavy šetrně tak, aby tendence vlasů se mastit byla co nejméně patrná. Při troše snahy o tom, že se vaše vlasy mají sklon nadměrně mastit, nemusí mít vaše okolí ani tušení. 

Jak řešíte své mastné vlasy? Kolik vás to stojí?