Je káva zdravá? Záleží na okolnostech

Přidat na Seznam.cz

Bez svého ranního šálku kávy si spousta lidí nedokáže představit začátek dne. Lidí, kteří jsou na své dávce kofeinu závislí, což zřejmě není nic dobrého. To ale neznamená, že přiměřené pití kávy člověku škodí. Tak tomu není. To skutečně přiměřené mu dokonce prospívá.

Pokud se lékaře zeptáte, jestli je káva zdravá, zřejmě vám odpoví, že žádná potravina není vyloženě škodlivá. Záleží na její kvalitě a množství. Vezměme si její hlavní složku, tedy kofein. Ten působí stimulačně. Zahání únavu a zvyšuje pozornost. Proto je dvojité espresso vyhledávaným nápojem studentů a řidičů. Zkrátka je nakopne a oni za volantem vydrží bdělí i v pozdních nočních hodinách. A studenti se do brzkých ranních hodin vydrží učit. To je samozřejmě pozitivní. Negativní ale může být, že káva vypitá před spaním může způsobit problémy se spánkem. Takže v tomto ohledu může pomoci a uškodit zároveň. To se ale dá říci o spoustě dalších potravin a činností. Nožem si nejenom ukrojíte chleba, rovněž se jim můžete zabít.

Káva, to není jenom kofein

Spolu s kofeinem káva obsahuje řadu dalších na lidský organismus pozitivně působících látek, především s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, které mají příznivý účinek na nervový a kardiovaskulární systém. Snižují riziko vzniku diabetu, a dokonce prý některých druhů rakoviny. Rovněž dokáže podpořit vyprazdňování, což se zase ukazuje jako dobrá prevence rakoviny tlustého střeva. Mezi negativa pak patří její diuretický (odvodňovací) účinek. Proto je vhodné s každým šálkem vypít sklenici vody.

Kolik kávy vypít?

Kávu tedy ano, ale v přiměřeném množství. Kolik šálků je tedy bezpečné vypít? Odborné zdroje zmiňují maximálně 400 gramů kofeinu denně (hrnek kávy obsahuje zhruba 100 gramů kofeinu). Záleží ovšem na její síle. Čím silnější káva, tím méně šálků je vhodné si denně dopřát. Důležité je také načasování konzumace kávy. Citlivější jedinci by si poslední šálek měli dát dvě až čtyři hodiny před spaním. V potaz je ale třeba vzít i jiné zdroje v kofeinu, tedy energetické nápoje, colu a další doplňky.

Jakou kávu pít a v čem si jí připravit?

V každém případě je vhodné pít kávu kvalitní a místo granulované upřednostňovat tu čerstvě namletou. A ideálně upraženou v pražírně. Co se samotného nápoje týče, dobrou zprávou je, že pro něj nemusíte jen do kavárny. Vynikající kávu dnes připraví i automatické kávovary. Ty nejlepší modely najdete v portfoliu značky Delonghi. Její kávovary vám stisknutím jednoho tlačítka připraví kávu jako od baristy.