Jakou střešní krytinu na dům? 

Přidat na Seznam.cz

Před volbu nové střešní krytiny jsme postaveni nejenom u novostaveb, ale také rekonstrukcí. Jakou upřednostnit?

Střešních krytin je na trhu opravdu hodně a vybrat tu pravou nemusí být snadné. Při výběru je třeba vzít do úvahy jak její vzhled (krytina se vám samozřejmě musí líbit), ale také by měla být maximálně funkční. Disponovat patřičnými vlastnostmi vhodnými pro typ dané stavby a její umístění. Jinou střešní krytinu zkrátka volíme do hor, kde bude vystavena extrémním klimatologickým jevům, a jinou do nížin s mírným klimatem.

Rozdělení střešní krytin

Jedním z hlavních parametrů při výběru střešní krytiny je její hmotnost. Vámi zvolenou krytinu v první řadě musí unést střešní konstrukce domu. V tomto ohledu se krytiny rozdělují na těžké a lehké. Krytiny vážící více než 25 kg na metr čtverečný se označují jako těžké. Sem patří krytiny keramické (z vypalované cihlářské hlíny), betonové a břidlicové. 

Lehké střešní krytiny

Lehké krytiny jsou ty s hmotností do 25 kg na jeden metr čtverečný doporučované především na lehké konstrukce dřevostaveb. Do této kategorie patří například plechové střešní krytiny vyrobené z válcovaných plechů. Na výběr máte krytiny falcované, profilované a maloformátové. 

Vláknocementová a asfaltové šindele

Další možností jsou krytiny vláknocementové ze směsi umělých vláken a cementu, asfaltové šindele (vyrobené z asfaltu neboli bitumenu) a plastové střešní krytiny. Nejedná se pouze o nechvalně známý polykarbonát vhodný spíše na pergoly, skleníky a přístřešky aut. 

Na pohled beton, v reálu plast

Například společnost STAV-INVEST (stavebniny Praha) má ve své nabídce regulérní maloformátové a velkoformátové střešní tašky vyrobené z recyklovaných plastů, které na pohled nerozeznáte od tašek betonových. Ve srovnání s nimi však jsou nejenom o poznání lehčí, ale také se na nich neusazuje mech.