Jaké výhody má nábytek z masivu borovice, dubu a buku

Přidat na Seznam.cz

V celé historii lidstva bylo dřevo nejoblíbenějším materiálem pro výrobu nábytku. Průmyslová revoluce to poněkud změnila a přinesla levnější a méně kvalitní materiály, ze kterých masově produkujeme různé výrobky. Jedná se zejména o plast, hliník a různé jiné kovy, které jsou sice pevné, ale dřevo nenahradí.

Nábytek z masivu však odolává trendům a stále je zárukou kvality. Dokonce se mnohokrát dědí, protože mu léta neubírají na kráse ani na funkčnosti. Nejoblíbenějšími typy dřeva pro výrobu nábytku jsou dub, buk a borovice. Jaké jsou jejich výhody?

Odolnost

Na rozdíl od levných materiálů dřevo vydrží krásně dlouhá léta a vyžaduje minimum péče. To, jak dlouho vydrží, závisí na dřevě, ze kterého je nábytek vyroben. Cenově dostupnější je kvalitní borovicový nábytek, protože borové dřevo je měkčí, a tedy stromy borovice, rostou rychleji. Díky tomu jsou produktivnější než jiné druhy tvrdších stromů a je jich na trhu více. Vydrží beze změny desítky let.

Tvrdší druhy dřeva, tedy například dubový nábytek z masivu, v nezměněné podobě vydrží celé generace. Proto se s ním často setkáváme i ve starožitnictvích, protože se ani léty nemění, pouze získává jemnou a krásnou patinu. Pokud ho máte doma, je to skutečný poklad.

Jednoduchá péče

Dřevěný nábytek stačí pouze pravidelně oprašovat. Pokud se na něj něco vylije, je třeba to ihned setřít hadříkem z mikrovlákna. Voda je sice jeho nepřítel, ale dřevěný nábytek je často impregnován a ošetřen tak, aby mu neuškodila. Přesto nenecháváme na dřevě dlouho mokré látky nebo louže vody vylité ze sklenic či květináčů.

Variabilnost

Nábytek z masivu se hodí do různých interiérových designů. Pro moderní domácnosti je vhodné světlé dubové dřevo. V rustikálnějších a romantičtěji laděných interiérech vynikne borovice a buk. Pokud máte rádi tradice, bukové dřevo namořené tmavým mořidlem dodá vaší domácnosti to správné útulné kouzlo.

Trvalá udržitelnost

Toto slovní spojení se skloňuje stále častěji, a to je pro nábytek vyrobený z masivu jen dobře. Vydrží desetiletí, a dokonce i staletí, stále je praktický, nadčasový a pokud by přece jen mělo dojít k tomu, že ho chcete vyhodit (což by byla opravdu škoda!), v přírodě se poměrně rychle rozloží. Možností je i jeho recyklace a využití k výrobě dalšího nábytku nebo jiného předmětu.

Možnosti úpravy

Zunuje-li se vám vzhled nábytku z masivu, máte mnoho možností, jak si jej vylepšit a přizpůsobit. Masivní dřevo můžete brousit, řezat, mořit, malovat i lakovat. Vytvoříte barevné akcenty, sladíte jej s odstínem podlahy, nebo mu dodáte lesk doslova za jeden víkend. Je to pozitivně i v případě, že se vám nechtěně podaří tento nábytek poškodit a kousek z něj odštěpit nebo vytvořit na něm flek. Stačí ho přebrousit a je jako nový.

Unikátní kousky nábytku

Každý kousek dřeva je jedinečný. I když je nábytek vyroben z téhož dřeva a tím samým způsobem, budou v něm alespoň maličké rozdíly. Všimnete si jich zejména na dřevech s krásnou kresbou, jako je například dub. Pozitivní vliv na to má i fakt, že člověk pracující se dřevem má větší svobodu při tvorbě, než když se nábytek vyrábí někde na pase a všechny kousky jsou naprosto stejné.

Dřevo ozdobila samotná příroda. Proto kovový stolek nikdy nebude vypadat tak organicky a originálně jako dřevěný. Je to jedním z mnoha důvodů, proč si toho velmi vážíme. Každý kousek je unikátní a nikdo jiný takový mít nebude.

Jak jste se mohli přesvědčit, nábytek vyrobený z masivu stojí za investici. Nezáleží na tom, jestli bydlíte v domě nebo v bytě, dřevo povýší každý prostor. Kromě toho s věkem roste jeho hodnota.