Jaké jsou výhody a rizika saunování?

Přidat na Seznam.cz

Sauny se používají již tisíce let a jsou stále populární i dnes. Saunováním se vaše tělo uvolní a vy budete v klidu a teple relaxovat.

Rychlá fakta o saunách

  • Sauna je místnost, ve které se lidé snaží odpočívat.
  • Může poskytovat výhody pro kardiovaskulární zdraví, které se při výdeji kalorií podobají cvičení.
  • Pití alkoholu před saunováním nebo během něj může být nebezpečné.
  • Každý, kdo má kardiovaskulární potíže, nebo ženy v těhotenství, by se měli před použitím sauny poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Představíme vám několik typů saun s různě nastavenou teplotou

  • Finská sauna – teplota se pohybuje v rozmezí od 85 do 95 stupňů Celsia
  • Biosauna – dokáže udržovat stálou teplotu kolem 60 stupňů Celsia
  • Infrasauna – teplota je zde mezi 45 a 60 stupni Celsia
  • Parní sauna – parní lázeň s teplotou 40 až 45 stupňů Celsia a téměř 100% vlhkostí vzduchu
  • Solná sauna – lehké prohřívání v teplotě mezi 40 a 55 stupni Celsia

Tradiční je finská sauna

S tímto druhem sauny se setkáte asi nejčastěji. Většinou ji poznáte podle typických dřevěných obkladů a lavic. V jejich počátcích byla vytápěna kameny, které byly rozžhaveny venku na otevřeném ohni.

Biosauna má specifické vytápění kamen s výparníkem.

Patří k poměrně k novým druhům saun. Často se využívají v aromaterapii – při úniku páry mohou návštěvníci inhalovat esenciální oleje.

Infrasauny se snadno vyhřejí

Jedná se o infrakabinu, která je vykládaná dřevem. Jejím zdrojem tepla jsou zářiče produkující infračervené záření. Tento zvláštní typ infrasauny je často používán ve fitness centrech. Sportovci ji rádi využívají k rozehřátí před náročným tréninkem.

Parní sauna je vhodná k léčbě průdušek

Pokud je parní lázeň zkombinovaná například s eukalyptem, můžete ji využít k léčbě astmatu, nebo zánětu průdušek. Pomáhá také při léčbě revmatu a pohybového aparátu.

Solná sauna zvláčňuje pokožku

V solné sauně se přírodní mořská sůl vtírá do těla masážními pohyby. Sůl by měla být udržována na pokožce po dobu 5 až 10 minut a poté vyčištěna pod sprchou. Po umytí bude pokožka hedvábně hladká.

Jste připraveni vytvořit si vlastní saunu? Pokud máte prostor venku a chcete jej naplnit něčím, co nepochybně dodá vaší nemovitosti krásu a hodnotu, máme pro vás saunové řešení. Informace najdete na webu https://www.sauna.cz/infrasauny