Jak využít olověný akumulátor?

Přidat na Seznam.cz

Akumulátor je nezbytným prostředkem k tomu, aby dal energii věcem, které denně používáme. Od malých předmětů, jako jsou hračky, až po velké, což jsou motorky nebo auta. Jak tedy funguje akumulátor o síle 12 V?

12 V akumulátory – využití

12 V akumulátory mají široké spektrum využití, lze je totiž umístit do malé hračky i právě do auta. Záleží však na konfiguracích. Samozřejmě, že malý akumulátor v autíčku neutáhne provoz klasického auta. A naopak by bylo nesmyslné použít autobaterii na miniaturní prvek. Akumulátor je složený z párů olověných desek v roztoku kyseliny sírové. Chemickou reakcí vznikne na kladné elektrodě oxid olovičitý, záporná elektroda se pokryje šedou vrstvou olova, a tím se nabitý akumulátor přemění v galvanický článek. Elektrolyt tak zhoustne a vytvoří se napětí. Podle počtu destiček se zdroje dělí na 6, 12, 24 nebo 48 V, nejčastější je však 12 V akumulátor. Tyto prvky se využívají pro elektronické systémy EZS, EPS, UPS, RBC kity, dále zahradní sekačky, echoloty, hračky a další. 

Emos.cz akumulátory 

Dnešní akumulátory jsou bezpečné, mají totiž vsáknutý elektrolyt ve sklo-laminátových mikrovláknech, jež jsou součástí separátorů mezi olověnými deskami. Takové skelné rouno je prostorem, do kterého se elektrolyt zasákne, čímž nehrozí vylití kyseliny jako dříve. Pojistné ventily také zamezí i výbuchu. Specialistou na tyto produkty je firma EMOS (Emos.cz). Ta má více 30letou tradici ve sféře produktů drobného domácího elektra (baterie, světelné zdroje a svítidla pro domácí i průmyslové použití, prodlužovací přívody, svítilny, antény, drobná elektronická zařízení – multimetry, zkoušečky, zvonky apod.). Společnost působí celkem v 5 zemích, prostřednictvím distribuce však dodává své výrobky do 26 zemí Evropy. Celkový počet koncových spotřebitelů je pak více než 400 milionů.