Jak správně vybrat kancelářskou židli, aby vás nebolela záda

Přidat na Seznam.cz

Mnoho z nás sedí v práci celé hodiny u stolu. Zdraví vašeho těla (hlavně páteře) je tím ohrožen. Z tohoto důvodu si musíte vybrat nejlepší židli, na které budete celé dny sedět. Existuje několik kritérií, na které nesmíte při nákupu zapomenout. Poradíme vám, jak si nejlépe vybrat, abyste pohodlně seděli a neničili svá záda.

Výběr židle podle doby sezení

Nejdůležitějším parametrem je právě doba sezení. Kancelářská židle pro sezení do 8 hodin může být designová se základní mechanikou. V tomto případě je důležitý hlavně vzhled. Pro sezení 8 hodin v práci vybírejte židle s područkami a ergonomické vlastnosti. Pro sezení více než 8 hodin denně musíte mít také opěrku hlavy, opěrky na ruce, dynamický mechanismus, bederní opěru a ergonomický tvar.

Výběr židle podle mechaniky

Základem je houpací mechanika. Kancelářské židle zdravotní musí mít synchronní nebo asynchronní mechaniku. První je ideální pro velmi dlouhé sezení a automaticky se přizpůsobuje vašemu tělu. Druhá varianta je nejlepší do kanceláře, kde také sedíte po mnoho hodin. Poskytuje tzv. dynamické sezení a má velmi dobré ergonomické vlastnosti.

Na tohle při nákupu nezapomínejte!

Při nákupu musíte myslet také na nosnost, rozměry a pohodlí. To se týká židlí pro děti i dospělé. Pro krátkodobé sezení se vám bude domů hodit barová židle, na které si rádi odpočinete. Z dalších kritérií myslete také na celou konstrukci. Kovová konstrukce vám zaručeně vždy vydrží mnohem déle, ale pravděpodobně za ni zaplatíte trochu vyšší cenu než za plastovou variantu.

Přítomnost opěrek, područek a pohodlného sedáku vám při dlouhé práci nebo hraní her hodně pomůže. Pro pohodlí při jídle bude skvělá barová židle bílá nebo černá. U každé židle vás bude zaručeně zajímat také potah a možnosti jeho údržby. A nakonec se podívejte na kolečka. Některé jsou jen plastové, jiné bez koleček nebo s pogumovanými kolečky, která nepoškrábou podlahu.