Jak si vybrat vhodné kolo?

Přidat na Seznam.cz

Bicykl je velmi užitečný vynález. Nejenže se s jeho pomocí můžeme poměrně snadno a relativně rychle přemisťovat i na větší vzdálenosti, ale zároveň se jedná o dobrý prostředek k hubnutí.

Aby však kolo fungovalo podle předpokladů, nesmí se jednat o žádnou obstarožní herku. V opačném případě se totiž stane jízda docela nepříjemnou záležitostí.

Které je to nejlepší?

Obecně není možné ukázat na jeden stroj a prohlásit ho za nejlepší. Kola se totiž řadí do několika kategorií. Je rozhodně nezbytné si pořizovat bicykl nejen podle vzhledu, případně dle pohlaví, ale podstatný je také způsob užití.

1. Městská kola – kdo nepotřebuje stroj na dlouhé vzdálenosti a chce se pohybovat víceméně pouze ve městě, tomu bohatě postačí městské kolo. Tyto modely se vyznačují hlavně sníženým rámem, díky němuž je usnadněné nasedání i sesedání. Součástí městských kol bývá zadní nosič, kam se dá uchytit například nákup.

2. Silniční kola – jak již název napovídá, tyto modely jsou určeny převážně pro jízdu po silnici. Kola tohoto typu lze snadno identifikovat podle delšího rámu, tenkých plášťů a beranů. Přesně takové je třeba i kolo BianchiSilniční kolo Bianchi je ideální pro zdolávání rovných asfaltových cest, kde se takováto mašina cítí nejlépe. Nejde sice o nic levného, nicméně kdo jezdí denně a rád a touží po něčem opravdu kvalitním, rozhodně nebude šetřit na nepravých místech.

3. Horská kola – tento druh kol je ideálem hlavně pro cyklisty, kteří dávají přednost toulkám v přírodě, kde člověk jen málokdy narazí na rovný povrch. Dobré horské kolo dokáže zdolat i obtížnější terénní nerovnosti, jelikož je dobře odpružené a disponuje širokými plášti. Horské kolo se samozřejmě dá běžně používat i na silnici, avšak v takovém případě není možné očekávat žádné zázraky. Kdo však rychlou jízdu moc nemusí, tomu horské kolo bohatě postačí i na běžných komunikacích.