Jak se úspěšně bránit inflaci? Investujte do zlata!

Přidat na Seznam.cz

Kdo by nechtěl ochránit své peníze před nezastavitelnou inflací? Spořicí účty vám finanční prostředky sice bezpečně uloží, ale kvůli nízkému úroku u nich nedochází prakticky k žádnému zhodnocení, takže vaše peníze zde postupně ztrácí kvůli inflaci hodnotu. Banky ovšem nabízí také jiné produkty, kam vložit své volné prostředky. Těmi jsou například různé investiční fondy. Zde již máte reálnou naději na vyšší zhodnocení, ale jen v případě, že zvolíte rizikový fond, kde hrozí, že o část svých prostředků naopak přijdete. Pokud chcete skutečně bezpečně investovat, pak rozhodně nešlápnete vedle, když nakoupíte investiční zlato.

Proč uložit své prostředky právě do zlata?

Investování do zlata má oproti jiným druhům investic dvě zásadní výhody, které jsou hlavními důvody, proč roste poptávka po této komoditě:

1. Žádná inflace – ano, čtete dobře. Zlaté investiční cihly, slitky, mince ani medaile nepodléhají inflaci. Co to znamená? Že si v čase stále drží svou hodnotu na rozdíl od peněz v oběhu, nebo na různých typech bankovních účtů. Tento fakt je asi největší motivací, proč investoři volí právě zlato pro bezpečnou úschovu svých volných prostředků.

2. Daňová úleva – osvobození od DPH je druhým velikým lákadlem pro potenciální investory. Zlato je jednou z mála komodit, ze které nemusíte při jejím pořízení platit daň z přidané hodnoty. Vzhledem k tomu, v jakých částkách se kolikrát pohybuje prodejní cena zlata, je tato daňová úleva velmi žádaná. Veškeré informace o podmínkách pro osvobození od DPH najdete v zákoně o dani z přidané hodnoty.

Kde a co nakupovat

Investiční zlato může mít několik podob. Dříve byly na trhu k dispozici pro movitější investory zlaté cihličky. Doba však pokročila a dnes je možné zakoupit také investiční mince nebo slitky různých rozměrů i gramáže. K dostání jsou artikly od jednoho gramu, čemuž odpovídá jejich prodejní cena. Ta se v závislosti na parametrech pohybuje od pár tisíců po miliony korun. Investovat do zlata tak dnes už mohou snadno i ti z vás, kteří mají k dispozici navíc třeba jen pár desítek tisíc korun. Investiční zlato seženete online ve specializovaných internetových obchodech. Je možné zakoupit jak jednotlivé mince či slitky, tak celé sady po několika kusech ve stejné gramáži.

V čem se liší investiční stříbro

Volné prostředky je možné uložit také do investičního stříbra. To je oproti zlatu podstatně levnější, takže může být ideální alternativou pro méně movité investory. Stříbro má ale na rozdíl od zlata tu nevýhodu, že se na něj nevztahuje daňová úleva. Znamená to, že při jeho pořízení vždy musíte uhradit také 21% DPH, a to z každého pořízeného slitku nebo mince. Z toho důvodu je poptávka po stříbru nižší. Většina investorů dává přednost zlatým slitkům, aby ušetřila na dani a zaplatila pouze reálnou prodejní cenu a nic navíc. Na druhou stranu u stříbra může hrát nízká pořizovací cena zásadní roli při rozhodování, do jaké komodity investovat.

I sběratelé si přijdou na své

Aby toho nebylo málo, kromě klasických investičních mincí, lze na trhu pořídit také zlaté mince sběratelské. Ty se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a především svou vzácností. Jelikož je jejich výroba velice časově náročná a pracná, vyrábějí se v nižším nákladu a jsou skutečnou sběratelskou perlou. V České republice jsou nejžádanější takzvané svatováclavské dukáty. Parametry pro jejich výrobu nastavil kdysi dávno náš panovník Karel IV. Na zpracování těchto dukátů je zapotřebí nejmodernějších technologií, ale hlavně zdatných řemeslníků. Zruční rytci a brusiči musí svou práci odvádět velice precizně, aby zlaté mince ani sebemenší chybou neznehodnotili.