Jak se naučit programovat?

Přidat na Seznam.cz

Programátoři jsou obvykle zvědaví lidé. Zvědavost, jak věci fungují v pozadí, je totiž častokrát podnětem pro kariéru v tomto oboru. Přemýšleli jste někdy, jak je možné, že si můžete na telefonu pustit film, jak fungují sociální sítě, nebo jak Google dokáže vyhledat odpovědi na naše otázky? Pronikněte do světa programování.

Dnes však bývá motivace i finanční. Programátorské pozice patří k těm nejlépe placeným, lidí s touto kvalifikací je totiž stále velký nedostatek. Ti nejlepší jsou ohodnocovaní sumami, o kterých se vám možná jenom zdá. Nemusíte však mít IQ 160, abyste dosáhli na dobře placenou a zajímavou práci v IT oboru. Ani jako průměrný programátor nebudete mít o práci nouzi. A co vy víte, třeba se ve vás objeví skrytý talent. Programování vás totiž dost možná nadchne, řešení úloh si prostě oblíbíte!

Jsou online kurzy programování vhodné pro začátečníky?

Vzhledem ke stoupající popularitě IT a programování na internetu najdete opravdu spoustu kurzů, které vám slibují, že z vás za rekordní čas udělají zkušeného programátora schopného najít si svou první vysněnou práci v IT. Skutečně to někdy může fungovat, musíte však být dost disciplinovaní a sebevzdělávání věnovat velkou porci času.

Spousta lidí se ke vzdělávání online nedokáže donutit, nemají dostatek motivace, aby si sami sedli k počítači a snažili se něco pochopit. Když navíc něčemu nerozumíte, nemáte nikoho, kdo by vám danou problematiku lépe vysvětlil. Možná tedy nebude úplně od věci najít si nějaký kurz probíhající prezenčně.

Pusťte se do rekvalifikačního kurzu programování

Ve větších městech působí organizace nabízející IT kurzy. Jejich ceny bývají různé, stejně tak kvalita. Jestliže zrovna nemáte zaměstnání, určitě doporučujeme zaměřit se na rekvalifikační kurzy. Takový kurz vám totiž může proplatit úřad práce (ne v případě, kdy zaměstnání máte). Kurz je navíc akreditovaný MŠMT a nabídne ověřenou kvalitu. A jelikož společnosti nabízející rekvalifikační kurzy vycházejí vstříc poptávce, samozřejmě je možné najít si i rekvalifikační kurz programování.

Dobrá cesta k programování vede přes webové aplikace

Jakmile vyzkoušíte více programovacích jazyků, zjistíte, že princip je vlastně pořád stejný, liší se pouze syntaxe. Některé jazyky jsou ale jednodušší a vhodnější pro začátečníky než jiné. Určitě je žádoucí začít s vysokoúrovňovým jazykem (například Python). Ten mnohé věci řeší za vás, nemusíte se tedy starat zejména o práci s pamětí, jako je tomu u jazyků nízkoúrovňových (například C). Cesta k programování a do IT ovšem u mnoha lidí vede přes www aplikace.

Chtěli byste si vytvořit vlastní webovou aplikací s databází? Jde o skvělý první programátorský projekt, zejména proto, že ve webovém prostředí máte všechno hezky vizualizované. Uděláte for cyklus, který má vytvořit deset nadpisů, a najednou na webové stránce vidíte deset nadpisů. Taková grafická vizualizace je v jiných prostředích obtížná. Po webových vývojářích je navíc slušná poptávka!

Naučte se frontend i backend v rekvalifikačním kurzu

Rekvalifikační kurz Programátor www aplikací pořádá společnost Orange Academy. V rámci kurzu se naučíte HTML, PHP a SQL, budete tedy schopní postavit kompletní webovou stránku. Pak už bude jen na vás, v čem se zhlédnete, jestli se rozhodnete hledat práci jako frontend či backend vývojář. HTML, PHP a SQL jsou samozřejmě základy, bude potřeba na nich dále stavět, naučit se například jQuery, moderní React nebo Angular. Principy jsou ale pořád stejné. Důležité je osvojit si programátorské myšlení. Pojďte do toho! Změna povolání ovlivní celý váš budoucí život a věřte, že jako programátor ten život vůbec nebudete mít špatný.