Jak napsat krásné přání od srdce

Přidat na Seznam.cz

Jak by mělo správné přání vypadat? Držíte v ruce tužku, bezradně upíráte oči na prázdný papír před sebou a vůbec nic vás nenapadá? Pokud se právě chystáte psát přání k narozeninám nebo Vánocům a schází vám inspirace, jste na správné adrese. Poradíme vám, jak napsat originální přání a ani se přitom moc nezapotit.

Ideální přání by nemělo být příliš dlouhé. Úplně postačí 2-5 vět nebo krátká básnička. Na začátku by mělo být milé oslovení, následovat by mělo samotné přání. Dotyčnému můžete poděkovat za to, co pro vás udělal, vzpomenout na společnou minulost nebo mu popřát štěstí a úspěchy do budoucna. Připojit můžete vhodný citát (doplňte ale i jeho autora).

Snažte se být osobní (pokud píšete přání blízkému člověku) a v každém případě buďte pozitivní. Dotyčného můžete pochválit, napsat mu, v čem je pro vás inspirací. Uvidíte, že takové přání určitě potěší. Pokud vás nic nenapadá, dejte si před sebe fotku člověka, pro kterého přání píšete. Myslete na něj a na to, co jste společně prožili a zkuste napsat, co cítíte.

Na konec přání určitě nezapomeňte připojit svůj podpis a opatřete přání i datem. Pokud si oslavenec přání schovává na památku, určitě to ocení.

  • Pro koho je přání určeno

Píšete-li přání, měli byste v první řadě myslet na oslavence. Jinak pravděpodobně budete přát muži a jinak ženě, záležet bude i na věku člověka, kterému je přání určeno nebo na tom, zda jde o člověka se smyslem pro humor. Pomoci vám může také to, pokud má daný člověk nějaký zajímavý koníček. V přání ho určitě můžete zmínit, případně napsat celý text v daném stylu.

Příklad narozeninového přání pro milovníka střelby: Ať jsou všechna tvá rozhodnutí trefou do černého! Krásné narozeniny přeje Michal

Obecně platí několik zásad. V přání pro ženu k narozeninám by neměl být zmíněn věk dotyčné. Píšete-li přání staršímu muži, věk rovněž není třeba zmiňovat. V dětských přáních s číslicemi klidně pracujte, použít můžete i vtipnou básničku nebo přání doplnit roztomilými obrázky.

Příklad narozeninového přání pro kamarádku: Milá Haničko, vše nejlepší k tvým narozeninám. S láskou vzpomínám na všechny naše vydařené mejdany a těším se, že jich spolu ještě spoustu zažijeme. Krásné narozeniny, ať je tvůj život jedna velká párty. Tvá Lucka

  • Jaký je váš vztah k oslavenci

Přání pro šéfa se pravděpodobně bude hodně lišit od toho, které napíšete mamince nebo blízkému příteli. Gratulujete-li osobě, se kterou si vykáte a nemáte s ní bližší vztah, rozhodně se nesnažte být za každou cenu originální. Držte se spíše klasiky, používejte velká písmena ve slovech Vám/Vašemu apod. Naopak pokud píšete někomu hodně blízkému, napsat můžete prakticky cokoliv. Obecně platí, že u blízkých osob se meze nekladou a klidně můžete být originální a vtipní.

Příklad narozeninové přání pro kolegu z práce: Vše nejlepší k narozeninám, hodně lásky, zdraví a štěstí. To vše přejí kolegové z 5. patra. 

  • K jaké příležitosti přání píšete

Přání k narozeninám může obsahovat informace o vašem vztahu k oslavenci, pokud píšete přání ke svatbě, zaměřte se spíše na vztah novomanželů.

Příklad přání pro novomanžele: Přejeme vám hodně štěstí na společné cestě životem. Ať se máte rádi a najdete pro sebe vždy pochopení. Novákovi

  • Nemáte básnické střevo? Inspirujte se u těch, co ho mají.

Pokud si opravdu nevíte rady s textem, inspirujte se třeba na internetu. Není rozhodně nutné opisovat celá přání, která najdete, stačí část. Případně můžete dvě různá přání zkombinovat a připsat vlastní krátký text.

Pamatujte ale, že oslavenec pravděpodobně více ocení krátké a jednoduché přání, než složité básně opsané z knih a internetu. Píšete-li například vánoční přání pro více lidí najednou, nepište všude stejný text.

Příklad krátkého přání od srdce: Mám tě ráda. Krásné narozeniny, maminko. Zuzka

  • Neudělejte chybu, vše si radši dvakrát zkontrolujte

Přání si po sobě dvakrát zkontrolujte. Gramatické chyby a stylistické neobratnosti rozhodně nepůsobí dobře. Pokud si nejste jistí, poraďte se.

Přání nikoliv jako doplněk k dárku, ale jako dárek sám o sobě

Přání nemusí být nudné a nemusí hned po oslavě skončit v koši. Postačí, když si s jeho výběrem a otextováním dáte trochu práce. Pro obdarovaného se pak může stát něčím, co si pečlivě uschová a k čemu se bude s úsměvem na tváři vracet.

Team KvětinyExpres.cz