Interiérové dveře by měly být praktické i designové

Přidat na Seznam.cz

Interiérové dveře se sice zdají být utilitární a nezajímavé, nicméně výrazně zasahují do celkového vzhledu místnosti. V současné době jsou k dostání různé druhy interiérových dveří, a proto byste neměli výběr uspěchat. V následujících řádcích vám prozradíme, co byste měli vědět nejen o designovém provedení, ale i materiálech a výrobních technologiích.

Materiály používané pro výrobu

Interiérové dveře by nejenže měly odrážet celkový design prostoru, ale také by měly dokonale plnit svůj účel, pokud jde například o zajištění soukromí. Stejně tak je důležité zaměřit se na jejich odhlučnění, tepelněizolační vlastnosti a pořizovací cenu.

Masivní dřevo

Vnitřní dveře z masivního dřeva se vyrábí z různých dřevin, mezi něž spadají mahagon, javor, třešeň, olše, jedle a borovice. Vyznačují se hned několika přednostmi. V první řadě výborně tlumí zvuk. Současně jsou charakteristické vysokou hmotností a robustním vzhledem. Vzhledem k tomu, že se dřevo jakožto přírodní materiál ve vlhkém prostředí smršťuje, rozpíná a kroutí, tak se nedoporučuje do koupelen.

Kompozitní dřevo

Další možností jsou interiérové dveře z kompozitního dřeva, což je směs dřevěných vláken, rekonstituovaného dřeva a dalších derivátů dřeva. Velkou výhodou je, že se tento materiál nesmršťuje a neroztahuje, navíc je cenově přijatelnější než masivní alternativa.

Dveře s dutým jádrem

Pokud preferujete nízkou cenu, poohlédněte se po dveřích s dutým jádrem, jejichž vnější strana je vyrobena z překližky, skleněných vláken a lisovaného kompozitního pláště, zatímco vnitřní stranu tvoří lepenková voština. Jak už samotný název napovídá, vnitřek je dutý, což se projevuje sníženou zvukovou izolací a horšími tepelněizolačními vlastnostmi.

Dveře s plným jádrem

Zapomenout nesmíme ani na dveře s plným jádrem, u nichž je vnější strana ze sklolaminátu, dřeva, případně dřevěného kompozitu a vnitřní strana z dřevěného kompozitu. Dodávají se v široké škále stylů, navíc jsou bytelnější než dveře s dutým jádrem, ovšem jsou i dražší. Představují jakousi zlatou střední cestu mezi interiérovými dveřmi z masivu a dveřmi s dutým jádrem.

Typy interiérových dveří

Existuje hned několik různých typů interiérových dveří. Záleží na tom, jakého vzhledu chcete dosáhnout a také jaké funkce či vlastnosti vlastně očekáváte.

Klasické dveře

Snad nejvíce žádané jsou klasické jednokřídlé dveře, které jsou buď plné, nebo ozdobené ještě skleněnými prvky.

Bezfalcové dveře

Moderním hitem jsou bezfalcové dveře, které se do popředí dostaly především pro jejich minimalismus. Charakteristické jsou tím, že křídlo dveří není opatřeno drážkou (falcem), a tak je okraj rovný.

Francouzské dveře

V podstatě se jedná o dvoukřídlé dveře, přičemž obě křídla se otevírají. Většinou jsou opatřeny i skleněnými tabulemi. Francouzské dveře se používají spíše k estetickým účelům, nikoliv k zajištění soukromí. Propouštějí spoustu přirozeného světla a jsou k dispozici v mnoha různých stylech.

Skládací dveře

Pro ušetření prostoru v interiéru slouží skládací a shrnovací dveře, u nichž jste však docela omezení po estetické stránce.

Ať už chcete dveře klasické, masivní, nebo bezfalcové, obraťte se na společnost ERKADO. Ve své nabídce má i vysoké dveře 210 cm a další provedení.