Hokej – jaké vybavení budete potřebovat?

Přidat na Seznam.cz

Hokej je velmi působivý společenský sport a velmi populární v mnoha zemích. Například u nás v České republice je považován za národní sport. Hrát hokej mohou všichni – děti, mládež, dospělí i starší lidé.

Na rekreační úrovni se nemusíte obávat zranění. Mohou být stanovena jasná pravidla hry zakazující jakýkoli kontakt mezi hráči. Samozřejmě čím vyšší úroveň, tím vyšší požadavky a intenzivnější trénink. Pro nováčky je nejdůležitější umět bruslit.

Celková hokejová výstroj zahrnuje širokou skupinu podstatných věcí. Pro příklad uvádíme dvě z nich:

Hokejka

Je vedle bruslí základním prvkem vybavení každého hráče. Jak vybrat tu nejlepší? Existují dva základní typy hokejek: dřevěné a kompozitové. První jsou těžší a umožňují vám „cítit“ puk lépe. Manévrovat s nimi však není tak pohodlné jako s kompozitovými. Název „kompozitový“ znamená, že mohou být vyrobeny (nejčastěji) z uhlíkových nebo kevlarových vláken. Tyto hokejky jsou lehčí a pružnější než tradiční dřevěné, proto se doporučují zejména pro začátečníky.

Hokejová helma

Helma je další velmi důležitá součást ve výbavě hokejisty. Hlavní věc je zvolit správnou velikost. I ty nejlepší hokejové helmy nebudou dobře chránit hlavu, pokud jsou příliš velké nebo příliš malé. Pak je velmi důležité, aby měly jeden z následujících certifikátů:

HECC – certifikát americké organizace pro testování ochranných prostředků. Pokud je vaše zařízení akreditováno, můžete si být jisti, že poskytuje odpovídající ochranu a zabezpečení. CE – evropský certifikát. Tímto znakem výrobce prohlašuje, že produkt plní svou funkci a že nepředstavuje ohrožení zdraví a životního prostředí. CSA – znamená, že daný produkt splňuje standardy dané země (např. USA, Kanada). Jde o ekvivalent označení CE.

Největší jistota je při výběru hokejové přilby se značkou HECC. Všechny certifikační testy se provádějí na formě simulující lidskou hlavu. Můžete si být jisti, že vaší hlavě nehrozí úder od hole, ledu nebo puku. Tvář a oči chrání mřížka nebo plexisklo. Zbytek kritérií, jako jsou další ventilační otvory, polstrování atd., závisí na preferencích hráče a ovlivňuje pouze pohodlí a cenu. Nejdůležitější je dobrá shoda a certifikace.