Hlídejte si cenu zlata a ušetřete až tisíce korun

Přidat na Seznam.cz

Investování do zlata je oblíbené vzhledem ke své jednoduchosti a přímosti. Stačí nakoupit zlatou cihličku a máte vystaráno, protože v případě potřeby ji můžete snadno prodat a opět proměnit na peníze. Při nákupu je ovšem dobré vědět, na co se máte zaměřit, aby byla investice opravdu výhodná a nezaplatili jste zbytečně moc.

Odkud zlaté slitky pochází

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Některé tak možná překvapí, že většina investičních zlatých slitků na českém trhu pochází ze švýcarských rafinérií. Jde o zlato s velmi vysokou kvalitou a hodnotou známou po celém světě. Ovšem kvůli nutnosti nákupu ze zahraničí je pro české či slovenské investory nakupování zlata o trochu méně výhodné v porovnání například s Němci nebo Rakušany. Tento rozdíl je ale malý v porovnání s tím, jak hodně se mohou lišit ceny za shodné slitky.

Při špatném výběru můžete zbytečně zaplatit tisíce korun

Obecně by mělo platit, že: „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ jak říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Ve skutečnosti to ale vypadá trochu jinak, a když si dáte tu práci a najdete si daný zlatý slitek a jeho ceny u více prodejců, můžete se dobrat až k rozdílu 10 procent. A to už je poměrně výrazná částka i při nákupu menších slitků. Vždy je tak potřeba pečlivě kontrolovat, kolik investiční zlato stojí a jestli ho někde nemůžete koupit výhodněji.

Kde zlaté slitky nakoupit?

Rychlé srovnání cen značně zjednodušuje možnost nakoupit si zlato pohodlně přes internet. Stačí si vyhledat specializovaný internetový obchod, jakým je například stránka zlate-mince.cz, a pustit se do výběru. Cena zlata je však důležitým kritériem, tak na to nezapomínejte.