Hledáte pronájem bytu v Olomouci? Vyzkoušejte historické centrum s jeho neopakovatelnou atmosférou!

Přidat na Seznam.cz

Právě sháníte pronájem bytu v Olomouci a rádi byste si udělali jasno v tom, co a za jakých podmínek lze v tomto stotisícovém městě vůbec najít? Netušíte, jestli je zde dostatek volných nemovitostí a nevíte ani, zda činže odpovídají vašim finančním možnostem? Jedno je jisté. Olomouc je tradičním centrem střední Moravy a jakousi neoficiální metropolí regionu. Svým obyvatelům poskytuje vše, co lze od města podobné velikosti vůbec očekávat. Upřímně řečeno, nabízí i něco navíc. Má totiž zcela unikátní historické centrum. Ještě jste neslyšeli o půvabu zdejších památek? A nenapadlo vás zkusit hledat bydlení co nejblíže středu města, nejlépe v samém srdci staré Olomouce? Věřte, že život v těchto středověkých kulisách má své neopakovatelné kouzlo. A není přitom nutné odpírat si vůbec nic z vymožeností moderního života. Zkuste to a sami uvidíte!

Pronájem bytu je finančně náročný

Činže stoupají napříč celou republikou už několik let po sobě. Určitou výjimku představoval snad pouze poslední rok, který se nesl ve znamení boje s nemocí COVID-19 a který byl plný nejistoty. V některých regionech a zejména v Praze, proto došlo k mírnému poklesu nájemného, v dalších regionech ke stagnaci, a se zdražením byste se setkali spíše ojediněle. Faktem je, že i tak je Olomouc hned po Praze a Brně městem, kde jsou činže stále nejvyšší. Navíc můžeme téměř s jistotou konstatovat, že s předpokládaným návratem k normálu se v řadě lokalit nevyhneme jejich dalšímu růstu. Například skoro jisté je, že na zvýšení činží se musí připravit lidé žijící v obecních domech. Ti jsou na tom však ve srovnání s těmi, kdo bydlí za tržních podmínek, stále o poznání lépe. Co z uvedených informací vyplývá pro vás? Pokud chcete v Olomouci najít vhodný byt, neměly by vás odradit ani poměrně vysoké ceny, protože levnější bydlení už stejně nejspíš neseženete. Nájmy s návratem k „normálním“ časům pravděpodobně opět porostou, takže na nic nečekejte a pokuste se něco najít co nejdřív!

Průměrné nájemné ve vybraných krajích (02/2021)

KRAJZa m2KRAJZa m2
Jihočeský178 KčPraha269 Kč
Pardubický182 KčZlínský172 Kč
Královéhradecký195 KčKarlovarský146 Kč
Jihomoravský231 KčOlomoucký180 Kč
Ústecký143 KčMoravskoslezský165 Kč

Více než 400 volných bytů

V nabídkách nejrůznějších realitních portálů, které jsou mimochodem pro hledání téměř jakékoliv nemovitosti zřejmě tím nejlepším místem, aktuálně narazíte nejméně na 400 volných olomouckých bytů určených k pronajmutí. S ohledem na velikost města to sice není zase tak vysoké číslo, ale věřte, že je v České republice celá řada lokalit, kde je situace podstatně složitější. Je však pravděpodobné, že se segment činžovního bydlení bude s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí postupně rozvíjet a nájemní byty v mnoha regionech začnou přece jen přibývat. Z čeho tak usuzujeme? Především ze zvýšeného zájmu developerů o jejich výstavbu a také ze stoupající poptávky investorů. Širší nabídka je však spíše otázkou budoucnosti. Vy musíte vybírat z toho, co je k mání už teď. Mezi čtyřmi stovkami bytů určitě najdete takový, který vás osloví. A při hledání nezapomeňte, že se řada z nich nachází v již zmiňovaném historickém centru Olomouce, jehož atmosféra je zcela neopakovatelná. Za pokus to každopádně stojí.

Nabídka pronájmů v centru města (04/2021)

DISPOZICEVÝMĚRAULICENÁJEMNÉ
1+kk34 m2Wolkerova8 000 Kč
2+kk49 m2E. Hamburgera11 500 Kč
2+171 m2Michalská13 000 Kč
3+kk78 m2Palackého14 500 Kč
3+170 m2Horní náměstí17 000 Kč

Historie na vás „dýchne“ na každém kroku

První doložené zmínky o Olomouci sahají do 11. století. Město bylo odedávna centrem Moravy a až do 17. století bylo také druhým největším sídlem u nás. Každá z dějinných epoch zanechala na tváři Olomouce svou stopu. V historickém jádru města vzniklo několik rozlehlých náměstí s učiněnými architektonickými skvosty. Například radnice na Horním náměstí, která se pyšní vlastním orlojem, nebo světoznámý sloup Nejsvětější Trojice, který je dokonce památkou UNESCO. Velkolepá katedrála sv. Václava, starobylé kašny, měšťanské domy a mnoho dalších klenotů. Arcibiskupský barokní palác tvořený sedmi dvoupatrovými křídly nebo pozůstatky městského opevnění. Historie na vás doslova dýchá na každém kroku. Jak se do této lokality jednou nastěhujete a pronikne vám zdejší atmosféra „pod kůži“, nikdo vás už odsud nedostane!

Okraj města není o moc levnější

Jistě můžete namítnout, že za bydlení v okrajové části Olomouce zaplatíte méně, než v jejím středu. Do určité míry máte pravdu. Je to podobné, jako ve všech větších městech, kde ceny směrem k centru obvykle stoupají. Rozdíl však není zdaleka tak markantní jako třeba v případě Prahy. V centru Olomouce dáte za nájemné nejčastěji jen o 10 – 15 % více než na jejím okraji. Věřte, že za život v unikátních historických „kulisách“ vám těch pár stovek navíc určitě stojí. Zkuste to a pochopíte.

Co vás do Olomouce přivádí? Je to práce nebo snad studium na zdejší univerzitě?