Dobrý koberec vydrží i generace

Přidat na Seznam.cz

Je docela logické, že řada domácností dává přednost plovoucím vinylový podlahám před klasikou ve formě tepichů.

Přitom je to škoda, jelikož koberce mají také hodně co nabídnout. Navíc je možné si dnes běžně vybírat i z orientálních modelů, které jsou již považovány spíše za svébytná umělecká díla nežli standardní podloží.

Čištění snadno a rychle

Problém s koberci je všeobecně známý. Nejenže se rády špiní, ale také se jedná o magnet pro roztoče. Navíc čištění tepichu také není zrovna snadná práce. Často je nutné s ním nakonec jít do čistírny, což stojí nemalé peníze.

Toto dnes již neplatí stoprocentně. Člověk by si však měl koupit vhodné čistící prostředky, potažmo vysavač.

Na zažrané skvrny se už dnes musí se speciální chemií, která je šetrná k vláknům, avšak nikoliv ke špíně. Sice nejde stále o nic snadného, ale rozhodně už není potřeba kvůli každému flíčkem volat do čistírny.

I co se vysávání týče, svět pokročil. Moderní vysavače jsou daleko efektivnější a dokáží vysát veškerou myslitelnou špínu, dokonce i roztoče. Ty se navíc daří likvidovat i ultrafialovým světlem, které mají lepší luxy připevněné k hlavici. Dostat tudíž tepich do dobré kondice už není zase tak složité jako dříve, právě naopak.

Který si vzít?

Když už se člověk rozhodne pro koberec, rozhodně by neměl volit mezí levnými kancelářskými typy. Ty se poměrně snadno a rychle ošoupají a musí se tudíž měnit v poměrně krátkých intervalech.

Ideální je sáhnout po něčem, co vydrží celá desetiletí. Takovou vlastnost mají pouze kvalitní perské koberce. Jsou ručně tkané z přírodních surovin, což jim propůjčuje výjimečné vlastnosti. Ovšem na druhou stranu stojí nemalé peníze.

Kdo má tudíž eminentní zájem o perský koberec, měl by navštívit obchod Buchara, kde si může takovýto tepich koupit často i se slevou, ovšem stále v odpovídající kvalitě.