Desatero pohybu na horách

Přidat na Seznam.cz

Zimní hory nemusí znamenat jen vyrazit na lyže, nebo se krajinou pohybovat na běžkách. Kochat se výhledy můžete stejně jako v létě i při pěší turistice. Takový výlet není určený jen pro vyznavače extrémních dobrodružství, kteří umí zacházet s cepínem. U nás si může dech beroucí výhled na zasněžené vrcholky užít každý, kdo touží po čerstvém vzduchu. Nezapomeňte ale, že i české hory mohou být v zimě záludné a je dobré na to být připraven. Jak se tedy v horách chovat a co si s sebou připravit? Na to najdete odpovědi v následujícím článku. 

1) Plánujte

Příprava je důležitá před každým výšlapem, ale túra v zasněženém horském terénu je potřeba promýšlet trochu detailněji. Při plánování délky trasy nezapomeňte, že pohyb ve sněhu je pomalejší. Co vám v létě mohlo připadat jako příjemná procházka, vám může dát v zimě pěkně zabrat. Tempo a náročnost trasy přizpůsobte nejslabšímu členovi skupiny. Předem si také ujasněte místa, odkud byste si v případě nutnosti svůj výlet mohli zkrátit, či jinak urychlit. 

2) Dejte o sobě vědět

Před odchodem se zapište do „Knihy vycházek“, nebo o svém plánu alespoň někomu řekněte. Nezapomeňte zmínit trasu ani předpokládaný čas návratu. Pravidlo tří je na horách známá věc – ven vždy vyrážejte alespoň ve třech a cestou se nerozdělujte, pokud to nebude nutné. 

3) Nepodceňte počasí

Před odchodem zkontrolujte počasí. Na vrcholcích totiž může vypadat úplně jinak, než dole v horské vesnici. Je dobré mít v mobilu nainstalovanou aplikaci s předpovědí počasí. A také mít přehled o aktuální sněhové a lavinové situaci.

4) Co na sebe

Nemusíte se nutně vybavit klasickou zimní bundou a neforemnými zateplenými kalhotami. Naopak je lepší volit lehčí kousky a vrstvit je. Správné vrstvení vám totiž může zajistit, abyste se cítili po celý den komfortně. Velice důležitá je první vrstva tzv. termoprádlo, které zahřeje a zároveň odvádí vlhkost od těla. Další kousek by vás měl dobře zahřát a poslední vrstva by měla být vodě i větru odolná.  Na nohy obujte kvalitní kotníkové boty s pevnou podrážkou a s membránou, která nepropustí vlhkost. Dobrým tipem jsou potom návleky na boty. Ty zabrání, aby vám do bot napadal sníh, a navíc zahřejí.  Nezapomeňte ani na teplé rukavice a na čepici.

5) Svačina nutná

I když máte naplánovanou zastávku v jedné z horských chat, mějte s sebou zabalenou i svačinu. Nikdy nevíte, co se může stát. Je dobré volit lehké – jak na váhu, tak i na trávení – energeticky vydatné jídlo. Skvělým tipem jsou v tomto případě proteinové tyčinky. Vyzkoušejte tyčinky Pulsaar Protein Crunch, každá obsahuje minimálně 17 g bílkovin a celkově mají perfektní nutriční hodnoty. Jsou plné kvalitních surovin a do batohu je zabalíte hned. Jejich obrovským benefitem je chuť, která vás ohromí. V proteinových tyčinkách Pulsaar Protein Crunch nenajdete ani kapku palmového oleje a neobsahují ani žádný přidaný cukr. Proteinové tyčinky Pulsaar Protein Crunch jsou k dostání za maloobchodní cenu 69,90 Kč. Pro více informací a zajímavé inspirace navštivte https://www.bepulsaar.cz/

Zdroj: bepulsaar.cz

6) Pitný režim

Základem pitného režimu je samozřejmě voda, která by vám neměla chybět. Zároveň je ale vhodné přibalit i nějaký „nakopávač“. Tím ale nemáme na mysli energetické nápoje, které jsou plné kofeinu a cukru. Stejný cíl mají i shoty DrWITT, které jsou ale bez přidaného cukru, a navíc obohacené o vitamíny a minerály. Navracejí energii, dodají sílu a povzbudí tělo i mysl. K dostání jsou v praktickém 150 ml balení a rovnou ve dvou baleních – DrWITT Jablko se zázvorem nebo DrWITT Aronie s červenými hrozny. Více info na www.drwitt.cz.

7) Co dalšího s sebou

Připravte si do batohu čelovku – zimní dny jsou krátké a túra se může protáhnout. Nezapomeňte na záložní oblečení, počasí může být proměnlivé a je dobré mít pro takové případy vybavení. Přibalte si náhradní zateplenou vrstvu i nepromokavou vrstvu, náhradní ponožky, čepici a rukavice.  Pokud nemáte nepromokavý batoh, vložte oblečení do nějakého voděodolného obalu, abyste měli jistotu, že budete v suchu. Při slunném počasí se vyplatí mít zabalený i krém se sluneční ochranou. V neposlední řadě nezapomeňte ani na doklady a na peníze. Připravená hotovost se vám může při návštěvě horské chaty hodit. 

8) Pohyb po horách

Když už nevlastníte papírovou mapu dané lokality, nainstalujte si alespoň mapy do mobilu. K mobilnímu telefonu je ideální přibalit i powerbanku, protože se elektronika v zimě rychleji vybíjí. Mějte nastudované místní turistické značení a význam výstražných tabulí. Nepohybujte se mimo vyznačenou turistickou trasu.

9) Bezpečnost

Mějte s sebou zabalenou lékárničku, ve které by neměl chybět obvaz, náplast, dezinfekce, léky proti bolesti, ani pravidelně užívané léky. Uložte si kontakty na Horskou službu a na Zdravotní záchrannou službu. Osvěžte si zásady při poskytnutí první pomoci. 

10) Nenoste zbytečnosti

Jednou ze zásad je sbalit jen to opravdu nejnutnější. Každý gram navíc je totiž znát a nosit s sebou zbytečnosti se proto nevyplatí.