Chcete zbraň bez zbrojního průkazu?

Přidat na Seznam.cz

Možná máte vlastnictví zbraně spojené s nutností získání zbrojního průkazu. Vždy to ale nutné není. Stačí si jen zvolit vhodnou zbraň. Víte, které typy zbraní můžete vlastnit bez zbrojního průkazu a které zbraně nemusíte registrovat?

Zbraně bez zbrojního průkazu

V souladu se zákonem si nemusíte pořizovat zbrojní průkaz na zbraně vyrobené před rokem 1890. Pokud jste tedy nějaké takové zdědili třeba po dědovi, na zbrojní průkaz zapomeňte. Registraci nepodléhají také zbraně typu flobertka plynové zbraně na vzduchovou kartuš. Problémem nejsou ani zbraně s doutnákovým, křesadlovým či kolečkovým zámkovým systémem. Začali jste střílet z kuše? Ani na ni nepotřebujete zbrojní průkaz. Stejně jako na luk. Vlastnit bez papírů můžete také tzv. chladné zbraně, mezi které patří například meče, nože či mačety. Jak vidíte, možností pro milovníky zbraní je mnoho. Stačí si jen vybrat.

Vsadíte na vzduchovku?

Vzduchová puška se svojí funkcí asi nejvíce přibližuje klasickým střelným zbraním. Přesto je však její používání mnohem méně hlídáno. Podmínkou pro držení vzduchovky bez zbrojního průkazu je to, aby její výkon nepřesahoval 16J, což je v drtivé většině případů splněno. Vzduchovka se někdy označuje také jako větrovka. Její předností je především tichý chod a skutečnost, že k vystřelení dochází bez třaskaviny. Vzduchovku lze použít pro cvičné střelby a lov drobných škůdců. Lze si ji pořídit na trénování přesnosti střelby klidně i na delší vzdálenosti. Prakticky tak s ní můžete trénovat střelbu z pušky, aniž byste museli chodit na střelnici.

Jak se dělí vzduchovky?

V závislosti na systému fungování můžeme rozlišit vzduchovky pružinové, vzduchovky s natlakovaným pístem, vzduchovky, jejichž pohonem je CO2 a ty poháněné plynem z kartuše. Existuje samozřejmě ještě více druhů vzduchovek. Tyto jsou však nejběžnější. Mezi nejvíce oblíbenou vzduchovku patří ta pružinová. Její nevýhodou je však nižší přesnost, protože pružina diabolku odhodí pokaždé jinak. Tento typ tedy není vhodný pro opakované přebíjení či poloautomatický režim. Hodí se spíše pro sportovní střelbu na terč, klidně i na delší vzdálenosti. Pro lov drobných škůdců využijete spíše plynové vzduchovky, které umožňují poloautomatický režim. Budete se ale musit smířit s nutnosti plnění zásobníku.