Alkoholiků během pandemie přibývá, zavřeným barům a hospodám navzdory

Přidat na Seznam.cz

Více než rok svírá naši zemi koronavirová pandemie doprovázená mimořádnými opatřeními, která postihla život každého z nás. To se podepisuje na duševním zdraví, více lidí trpí strachem z nákazy, ekonomických důsledků nebo ztráty zaměstnání, ale také úzkostmi a depresemi ze života mezi čtyřmi stěnami. Přibývá tak nejen duševních onemocnění, ale především lidí závislých na alkoholu, byť jsou bary, restaurace a hospody takřka celý rok uzavřené. Kdy jde ještě o rekreační pití a kdy už jde do tuhého a jedná se o alkoholismus?

Zdravé pití alkoholu neexistuje

Odborníci upozorňují, že žádné pití alkoholu není zdravé v žádném měřítku, natož při každodenním popíjení. Současně hranice mezi bezpečným pitím a rizikovým je velmi tenká. Záleží sice podle odborníků na okolnostech, za jakých se alkohol pije, ale právě pandemie a karanténní opatření zvyšuje počet pravidelných konzumentů, kteří již popíjení nemají pevně v rukou a měli by podstoupit protialkoholní léčbu.

Přes 3 dcl vína denně

A jaká je hranice, která značí problém? Existují dvě roviny pohledu. Z hlediska denního množství zkonzumovaného alkoholu jsou hranicí 3 dcl vína pro muže. Podstatný rozdíl je situace, při které k pití alkoholu dochází. Při posezení s přáteli nebo partnerkou u filmu se dá hovořit o nízkorizikovém pití. Naopak bezdůvodné popíjení, případně pití pro zahnání úzkostí nebo na dodání kuráže před prezentací nebo před online meetingem značí jistý problém a možnou závislost na alkoholu. Obdobně zvednutým prstem jsou takzvané tahy, které končí ranní ztrátou paměti.

Adicare Cz

Pomoc online

Co dělat v případě, že dotyčný takovou závislost na alkoholu na sobě pociťuje a chce své potíže řešit? Především je nutné zdůraznit, že i v době mimořádných a karanténních opatření lze vyhledat psychoterapeutickou pomoc. Navíc čím dříve se začne s léčbou, tím úspěšnější a rychlejší bude. V době zvýšeného rizika nákazy koronavirem lze nadto využít pomoc online, kdy sezení probíhají pomocí videokonferencí na platformách typu skype, whatsapp nebo messenger.