Vysvětlení důvodu pohřbu Alžběty II. a proč námořníci královského námořnictva táhli lafetu s rakví

Přidat na Seznam.cz

Královnina rakev převezena na pohřební obřad do Westminsterského opatství, byla převezena na lafetovém voze královského námořnictva, který táhli námořníci.

Tato královská tradice je součástí každého pohřbu panovníka od doby, kdy byla před více než 100 lety uložena k poslednímu odpočinku královna Viktorie. Proč však pohřební lafetu táhnou lidé, a ne koně?

Původ této tradice sahá až ke královskému pohřbu, který podle BBC málem skončil katastrofou.

Když královna Viktorie v roce 1901 zemřela, její rakev putovala z ostrova Wight do Windsoru. Po příjezdu do Londýna byla naložena na dělovou lafetu královského námořnictva.

Kočár byl tažen koňmi a pomalu projížděl ulicemi Londýna. Když kočár stoupal do kopce, bylo to pro průvod blízko katastrofě. Na jednom z koňských postrojů prasklo očko a přetrhlo závěs pohřebního vozu.

V návalu paniky se koně začali divoce vzpínat a rakev královny Viktorie málem vystřelila ze zadní části kočáru, což by ji poslalo dolů z kopce.

V den obřadu zaplnili londýnské ulice tisíce lidí, aby se na rakev mohli podívat, a stovky lidí byly svědky této události.

Členové posádky z lodi HMS Excellent dostali rozkaz táhnout lafetu pomocí lan, která ji nesla po zbytek cesty.

Vnučka královny Viktorie princezna Alice z Athlone zaslechla, jak královští dělostřelci, kteří byli za kočár zodpovědní, říkají, že jsou „rozzuření a beze slov ponížení“.

Aby se předešlo další chybě, která by mohla vést ke katastrofě před zraky veřejnosti, stalo se tradicí, že námořníci táhnou lafetu s rakví ručně.

K extrémnímu plánování, které je součástí královských pohřbů, přispěly i další zádrhele na královských pohřbech. V roce 1817 byli hrobníci, kteří zajišťovali pohřeb princezny Charlotty, opilí a obřad se zdržel kvůli rvačkám o místa k sezení.

Pohřeb krále Jiřího IV. byl uspěchaný kvůli kapsářům a extrémně hlučným davům.

Viktoriin pohřeb stanovil měřítka pro svou dekadenci a extravaganci. Královna věděla, že veřejnost touží po okázalosti, a tak jí ji dopřála. Obřad jejího pohřbu z velké části kopírovali všichni panovníci od doby její 64leté vlády.

Tradice dělové lafety byla při pohřbu panovníka dodržena již popáté, a to během průvodu za královnu Alžbětu II. při tažení její rakve na pohřební obřad a pak dále.

Zdroj: 1news.co.nz, BBC, redakčně upraveno