Pomůcky pro přežití, které si můžete vzít s sebou do hor. Láhev na vodu, lékárnička a sluneční brýle jsou jen základ

Přidat na Seznam.cz

Horská turistika je již léta oblíbená u lidí téměř všech věkových kategorií. Rádi ji provozují dospělí, děti, teenageři i senioři. Turistika v horách může být nejen vynikající formou trávení volného času, ale také jakousi zkouškou kondice a dovedností přežití daleko od civilizace a jejích vymožeností. V dnešní době však již milovníci přežití v horách nejsou odsouzeni spoléhat pouze na své vlastní schopnosti! Praktické a funkční pomůcky pro přežití je podporují při zdolávání nových výzev. Které z nich se vyplatí vzít si s sebou na příští expedici?

Přežití v Česku. Kde se vyplatí trénovat umění přežití?
Přežití je návykový koníček, který však může být nebezpečný, zejména pro začátečníky, kteří v umění přežití teprve dělají první krůčky. Proto se pro začátek vyplatí vybírat místa, která jsou sice odlehlá, ale zároveň dostatečně blízko civilizaci, abyste se z výpravy mohli vrátit, aniž byste se vystavili nebezpečí.

Nadšenci pro přežití v Česku oceňují zejména oblast Beskyd. Jedná se o krásné, dobře dostupné a zároveň nepříliš přelidněné hory, kde není nouze o místa, kde si můžete bezpečně vyzkoušet umění přežití.

Co jsou pomůcky pro přežití a jakou roli hrají?
Při výpravě za přežitím se vyplatí dbát na to, abyste s sebou měli řadu pomůcek. Kromě klasických turistických pomůcek, mezi které patří batoh, láhev na vodu, lékárnička a sluneční brýle, existují i specializovanější pomůcky známé jako pomůcky pro přežití. Jak název napovídá, jsou speciálně navrženy tak, aby svým majitelům pomohly přežít ve zvláště obtížných a náročných podmínkách. A takové podmínky nejsou obtížné ani v horských oblastech, které mohou být velmi náročné, zejména pro začátečníky.

Při chůzi v horách je vždy nutné být opatrný a respektovat síly přírody. Je také nutné poměřit své síly se svými ambicemi a podle svých schopností volit jak délku tras, tak jejich náročnost. Hory mohou být nebezpečné, jak zjistilo mnoho turistů. Existují však určité předměty, jejichž vlastnictví nám může pomoci vyhnout se nebezpečí, zachránit si zdraví a někdy i život. Zde jsou pomůcky pro přežití, o kterých se vyplatí dozvědět se více a vzít si je s sebou na horské výpravy.

Pomůcky pro přežití, které vám pomohou přežít v divočině!
Náramek Naimakka je poměrně nenápadná pomůcka, která na první pohled vypadá jako obyčejný provázkový náramek. To je však pouze zdání! Tento gadget byl vytvořen speciálně pro lidi, kteří rádi tráví čas daleko od civilizace. Náramek je vyroben z extrémně pevné padákové šňůry, kterou lze rozmotat a použít jako klasické lano – mimo jiné z ní lze postavit přístřešek při nepříznivém počasí, zpevnit zlomenou končetinu nebo nastražit… nástrahu.

Jednou z nejklasičtějších pomůcek pro přežití je kompas. Jeho funkcí je ukazovat světové strany a usnadňovat hledání správné cesty. Klasický analogový kompas je neocenitelná pomůcka, kterou lze použít kdekoli, včetně míst uprostřed pustiny, kde není pokrytí mobilním telefonem ani internetem.

Další pomůckou, bez které byste se na horskou výpravu neměli vydávat, je svítilna. Nemáme však na mysli tradiční svítilnu na USB nebo baterie, ale speciální pomůcku pro přežití vybavenou miniaturním solárním panelem. Taková svítilna je lehká, šikovná a velmi funkční, protože ji nemusíme pamatovat na plné nabití před odchodem z domova, protože pomůcku můžeme dobíjet po cestě. Nejlepší volbou jsou pomůcky, které lze nabíjet dvěma způsoby – na slunci nebo pomocí kliky.

Zdroj: redakce – vlastní zkušenost