Podle názoru vědců mají nejzdravější srdce lidé, kteří chodí spát mezi 22. a 23. hodinou

Přidat na Seznam.cz

Každý muž by měl pečovat o zdraví svého srdce. Ovlivňuje ho nejenom zdravý životní styl, ale také spánek. Podle názoru vědců mají nejzdravější srdce lidé, kteří chodí spát mezi 22. a 23. hodinou. Chodíte-li spát příliš brzy nebo příliš pozdě, riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění se zvyšuje až o čtvrtinu.

Riziko práce na směny

Když chce muž zažít úspěšný den, musí se na něj dobře vyspat. V dlouhodobém horizontu množství spánku ovlivňuje celkové zdraví. Dlouhodobý nedostatek spánku prohlubuje kognitivní poruchy, např. poruchy paměti, přibývají emoční poruchy, úzkosti, deprese. Když jste neustále unavení, vaše nálada se ocitá na bodu mrazu. „Nedostatek spánku je také spojen s obezitou, cukrovkou nebo kardiovaskulárními chorobami. Tyto nemoci jsou výsledkem skutečnosti, že mnoho procesů se vyskytuje v lidském těle v cirkadiánním cyklu. Tento cyklus není nic jiného než bdění během dne a spánek během noci. Pokud je to obrácené, z jakéhokoli důvodu se objeví poruchy, např. v sekreci hormonů. Výsledkem může být například zvýšená chuť k jídlu nebo chuť k nezdravým produktům. To je nejjednodušší pozorovat u lidí, kteří mají práci na směny – po probdělé noci chtějí sníst něco opravdu sladkého a mastného, a to, jak víme, je přímá cesta k mnoha nemocem.

Ulehněte před půlnocí

Nejnovější výzkumy ukazují, že kromě kvality a délky spánku je pro zdraví srdce důležitý také čas, kdy chodíte spát. „Tělo má 24hodinové vnitřní hodiny, nazývané cirkadiánní rytmus, které pomáhají regulovat fyzické a duševní fungování. I když nemůžeme vyvodit závěry o příčině a následku, výsledky naznačují, že brzké nebo pozdní spaní může narušit biologické hodiny a mít negativní důsledky pro kardiovaskulární zdraví. Studie, která proběhla na univerzitě v britském Exeteru, zkoumala 88 43 dospělých ve věku 79 a více let. Ukázalo se, že mrtvice, srdeční infarkty nebo srdeční selhání jsou nejčastější u lidí, kteří chodí spát po půlnoci. Na druhou stranu i brzké usínání zvyšuje riziko kardiovaskulárních příhod. Jako nejvhodnější studie vyhodnotila dobu usínání mezi 22. a 23. hodinou. Na muže má přitom negativnější dopad příliš brzké usínání.

Zdroje: Interia Zdrowie, The European Heart Journal – Digital Health