Nejhorší věznice světa, kde se rozhodně nechcete ocitnout

Přidat na Seznam.cz

Praxe věznění jako trestu za trestné činy sahá až do 17. století, kdy byli lidé a dokonce i sirotci zadržováni za drobné prohřešky, nebo když čekali na soud. Níže v článku vám přiblížíme několik věznic na světě, z nichž některé připomínají peklo na zemi.

Věznice Gitarama, Rwanda

Ve věznici Gitarama, nejpřeplněnější věznici na světě, je umístěno více než 7 000 vězňů v zařízení, které bylo postaveno pro pouhých 400 osob. Většina vězňů je podezřelá z genocidy ve Rwandě, která se odehrála v roce 1994. Vzhledem k extrémní přeplněnosti jsou zde umístění muži a ženy nuceni stát bosí na špinavé zemi po celou denní dobu, což jim způsobuje hnilobu nohou. Mnozí z nich nakonec potřebují amputaci, ale vzhledem k tomu, že věznici je věnován pouze jeden lékař na plný úvazek, většina vězňů nemůže dostat potřebnou léčbu, což má za následek půl tuctu úmrtí denně.

Tábor 14 Kacheon, Severní Korea

Téměř uprostřed Severní Koreje se nachází vězeňské zařízení o rozloze 155 km2 známé jako Tábor 14 a Kacheon. Podle zpráv amerického ministerstva zahraničí byl Tábor 14 postaven v roce 1959 poblíž středu země, asi 64 km severně od Pchjongjangu. Tábor 14 je považován za tábor pro politické vězně a může pojmout 15 000 vězňů. To znamená, že si zde odpykávají doživotní tresty za to, že jsou „nepřáteli státu“. Vězni zde běžně hladoví a jsou nuceni k otrocké práci v hornictví, textilním průmyslu a zemědělství. V táboře 14 se také uplatňuje politika známá jako „trest tří generací“, což znamená, že mnoho vězňů je zde pouze proto, že jsou příbuzní někoho, kdo je podezřelý ze spáchání trestného činu a pravděpodobně zde zemřou, aniž by sami kdy spáchali trestný čin.

Věznice Spojených států amerických, administrativní zařízení s maximální ostrahou (ADX), USA

Toto vězení, známé také jako ADX Florence, Florence ADX, Supermax, je nejpřísněji střeženou věznicí ve Spojených státech. V tomto zařízení, postaveném v roce 1994, jsou umístěni nejnebezpečnější zločinci světa, včetně Teda Kaczynského (Unabombera), Ramziho Yousefa (odpovědného za bombový útok na Světové obchodní centrum v roce 1993) a Zacariase Moussaouiho (podílel se na útocích z 11. září 2001). Vězni v tomto zařízení tráví 23 hodin denně na samotce v betonových celách o rozměrech 2 x 3,6 metru. Okna jsou malá a vězni dostávají jídlo malými otvory v kovových dveřích cel. Když mohou vězni během hodinového odpočinku opustit své cely, mají na sobě několik pout a několik dozorců je doprovází do malé venkovní klece. Bývalý ředitel věznice Robert Hood kdysi popsal věznici jako „čistou verzi pekla“.

Věznice Gldani, Gruzie

Skandál ve věznici Gldani v gruzínském Tbilisi v roce 2012 upozornil mezinárodní společenství na praktiky mučení vězňů ze strany dozorců. Četné případy zneužívání, včetně znásilnění a napadení, byly odhaleny na videozáznamu, který natočil 35letý bývalý vězeňský dozorce. Videa vyvolala velké protesty po celé zemi a podnítila skutečnou reformu zacházení s vězni. Přestože se podmínky ve věznicích v zemi v posledním desetiletí zlepšily, věznice Gldani se opět dostala do centra pozornosti jako místo protestů vyvolaných uvězněním bývalého prezidenta země Michaila Saakašviliho. Ačkoli různé skupiny protestujících jsou jak pro, tak proti Saakašviliho propuštění, situace upozorňuje na neblahou pověst a proslulost tohoto zařízení.

Věznice Mendoza, Argentina

Argentinská věznice Mendoza je s počtem obyvatel zhruba třikrát vyšším než její kapacita značně přeplněná. Až pět vězňů se tísní v celách o rozloze pouhých 4 m2 a mnoho vězňů je nuceno spát na podlaze bez matrací. Amnesty International o těchto podmínkách informovala již v roce 2005 a upozornila, že „lidé věznění v Mendoze jsou v tak zoufalé situaci, že v požadavku na lepší životní podmínky zašli tak daleko, že si zašívají ústa“. Tehdejší podmínky byly tak hrozné, že zahrnovaly mučení a v některých případech i smrt vězňů. Vězni měli nedostatečnou lékařskou péči a ve věznici chyběla řádná kanalizace, takže vězni neměli jinou možnost než používat jako umývárnu plastové sáčky a láhve.

Věznice Černý delfín, Rusko

Věznice Černý delfín (známá také jako trestní kolonie č. 6) se nachází nedaleko ruských hranic s Kazachstánem. Je vyhrazena pro nejnebezpečnější a nejnásilnější odsouzené zločince v zemi, včetně sériových vrahů, kanibalů, pedofilů a čečenských teroristů. Je pojmenována podle sochy delfína vytvořené vězni, která stojí na trávě před recepcí věznice. Vězni jsou zde 24 hodin denně sledováni kamerovým systémem a dozorci je obcházejí každých 15 minut. Do každé cely o rozloze 4,6 m2, která se nachází za třemi sadami ocelových dveří, jsou přiděleni dva vězni, aby byli extra izolováni od dozorců a ostatních vězňů. Vězni mohou být mimo své cely pouze 90 minut denně na vyprahlém betonovém vycházkovém dvoře. Pokud jsou přemístěni kamkoli v rámci zařízení, jsou spoutáni, mají zavázané oči a musí chodit ohnutí, aby se nemohli naučit uspořádání věznice, komunikovat s ostatními vězni nebo přemoci dozorce. Předpokládá se, že tato technika je v Černém delfínu jedinečná.

Zdroj: people.howstuffworks.com, redakčně upraveno